Австралия и Турция са фаворити за домакин на жизненоважните преговори на ООН за климата COP31 през 2026 г., на които вероятно ще бъде решен въпросът дали светът може да ограничи глобалното затопляне в съответствие с научните препоръки, съобщава Гардиън.
Правителството на Австралия иска да приеме срещата на върха в партньорство с тихоокеанските нации, които са сред най-застрашените страни от климатични сривове.
Турция е класифицирана като развиваща се страна според системата на ООН и може да получи подкрепата на няколко скорошни домакини от същия регион.
Въпросът може да бъде решен при затворени врати на сегашната конференция СОР29, която се намира във финалните си етапи в Баку, Азербайджан. Срещата е планирана да приключи в петък, но вероятно ще продължи през този уикенд, тъй като нациите все още не са постигнали ясно съгласие по ред ключови въпроси, основният от които е как да се насочат средства към развиващите се страни.
Предполага се, че COP29 ще създаде ново глобално финансово споразумение за климата, чрез което развитите страни ще гарантират, че бедните страни разполагат с парите, от които се нуждаят, за да намалят емисиите на парникови газове и да адаптират инфраструктурата си, за да се справят с въздействието на екстремното време.
Само 6 конференции СОР са били в южното полукълбо – време ли е?
Австралия играе ключова роля на COP29, поемайки ролята заедно с Египет за подпомагане на новото финансово споразумение чрез сложни разговори за постигане на крайната сделка. Крис Боуен, министърът на изменението на климата на Австралия, даде представа за трудността на преговорите.
„Чух от развиващите се страни изискване за мобилизиране на 1,3 трилиона долара. Но чухме различни предложения за разделяне между предоставените елементи (безвъзмездни средства) и елементите, които ще бъдат мобилизирани (заеми и частни инвестиции). Чухме три различни предложения за предоставеното количество от $900 милиарда, $600 милиарда и $440 милиарда. Други споменаха праг от 100 милиарда долара“, заяви Боуен.
Паралелно с тези разговори обаче Боуен набира подкрепа за кандидатурата на Австралия да бъде домакин на COP31. Той не пропусна да посочи, че се отнася с уважение към кандидатурата на Турция.
„Малко яснота би била добра за всички участващи – нас, Турция и всички страни, особено нашите тихоокеански колеги, които са много развълнувани от възможностите“, заяви австралийският министър.
Ако бъде успешна, кандидатурата на Турция би означавала, че СОР ще остане в региона на Близкия изток/Централна Азия за четири от последните пет години: COP27 през 2022 г. беше в Египет; COP28 през 2023 г. беше в Обединените арабски емирства; COP29 е в Азербайджан, а следващата година ще бъде в Бразилия.
Предполага се, че Австралия има подкрепата на 23 от 29 държави в група, съставена главно от западноевропейски нации, сред които ще се проведе срещата на върха през 2026 г. Но вземането на решения в ООН е процес на консенсус и Турция потвърди кандидатурата си през последните дни.
„От 29-те конференции само 6 са били в южното полукълбо, а 23 в северното полукълбо. Време е“, заяви Боуен.
Турските медии съобщиха, че президентът Реджеп Тайип Ердоган е казал на австралийския премиер Антъни Албанезе по време на съпътстваща среща по време на срещата на Г-20 в Рио де Жанейро, че страната му няма да оттегли кандидатурата си. Цитирани са и турски официални лица, които казват, че страната им трябва бъде предпочетена и защото, за разлика от Австралия, не е голям износител на изкопаеми горива.