30.08.2024

Агроволтаици – в помощ и на фермерите, и на климата

Само 9% от очаквания агро-PV потенциал може да покрие всички нужди от електроенергия за селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост в Централна Европа. Регионът може да произвежда до 191 TWh електроенергия годишно от слънчеви панели, инсталирани за нуждите на селското стопанство. Това е повече от общото потребление на електроенергия в Полша през 2022 г. Данните са от нов доклад на мозъчния тръст Ember, цитиран от Euractiv.

Тази комбинация от слънчеви панели и селскостопански дейности е известна като агроволтаика или агро-PV. Въпреки че практиката е силно развита в Япония, с около 2000 агроволтаични инсталации в целия архипелаг, тя остава маргинална в Европа. Докладът на Ember препоръчва инвестиции и стратегия за подпомагане на изграждането на агро-PV капацитет в Централна Европа.

Според доклад на Европейската комисия от 2023 г. Европа има потенциал за 1000 GW агро-фотоволтаични мощности. За сравнение, слънчевата стратегия на ЕС цели 590 GW от целия слънчев фотоволтаичен капацитет до 2030 г.

Във време, когато екологичните неправителствени организации осъждат липсата на амбиция на държавите-членки от Централна и Източна Европа в техните национални климатични планове, агро-PV може да предложи на тези страни допълнителни възможности за декарбонизация.

Според Ember разполагането на само 9% от очаквания агро-PV потенциал може да покрие всички нужди от електроенергия за селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост в Централна Европа. Въпреки това, някои страни в този регион, включително Унгария, Полша и Словакия, все още нямат разпоредби относно агро-PV. За разлика от тях, Западна Европа, където има политики за споделяне на земя за селско стопанство и производство на електроенергия без загуба на земеделски субсидии, може да се похвали с 200 такива проекта.

Павел Чизак, регионален ръководител на Ember за Централна и Източна Европа, смята, че е необходимо специално законодателство. В противен случай фермерите ще бъдат задължени да използват земята си за промишлена или търговска употреба, ако искат да инсталират слънчеви панели.

„Така фермерите ще загубят земеделските субсидии от Общата селскостопанска политика – техен основен източник на доходи“, обяснява Чизак.

Плюсове и минуси

Агро-PV има екологични, селскостопански и икономически предимства. Първо, разполагането на слънчеви панели върху култури може да осигури сянка и да произвежда енергия, като същевременно позволява използването на земеделска земя. Такива системи могат също да събират дъждовна вода и да я преразпределят през деня.

Агро-PV може също така да осигури на фермерите редовен доход от производство и препродажба на електроенергия. Ако не могат да генерират преки приходи, те могат да отдават земята си под наем или да направят фермите си самодостатъчни с енергия.

Въпреки това, този тип технология не е подходяща за всички видове земеделско производство. Например, някои сортове плодове и зеленчуци изискват неограничен достъп до слънчева светлина.

Освен това инсталирането на слънчеви панели в средата на нивите, през които преминават селскостопански машини, увеличава риска от злополуки и повреда на оборудването.

И накрая, някои наблюдатели посочват възможността фермерите да изоставят селскостопанското производство и да живеят изключително от продажбата на електроенергия, която отнема по-малко време за производство и осигурява по-стабилен доход.