Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън публикува дългоочакваното проучване за икономическото и екологичното въздействие на износа на втечнен природен газ (LNG), заявявайки, че резултатите подчертават необходимостта от предпазлив подход към новите разрешителни, съобщава Ройтерс. През януари Байдън спря одобренията на Министерството на енергетиката на износа на втечнен природен газ от САЩ за големи потребители в Азия и Европа, за да може администрацията му да извърши прегледа, което предизвика оплаквания от петролната и газовата индустрия.
„Основният извод е, че подходът „бизнес както обикновено“ не е нито устойчив, нито препоръчителен“, каза министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм.
Той заяви още, че нарастващият износ на втечнен природен газ рискува драстично да повиши емисиите на парникови газове и може също да предизвика скок на цените за потребителите на енергия в САЩ.
Бъдещият президент Доналд Тръмп, скептик по отношение на изменението на климата и голям поддръжник на разработването на изкопаеми горива, обеща незабавно да прекрати мораториума върху новите разрешения за износ на втечнен природен газ, когато се върне в Белия дом на 20 януари.
Различни сценарии
Проучването съдържа различни сценарии за въздействието на износа на втечнен природен газ в зависимост от вътрешните и международните климатични политики, технологиите и наличността на ресурси.
Във всички сценарии проучването установи, че доставките на природен газ в САЩ са достатъчни, за да посрещнат вътрешното търсене на гориво и глобалното търсене на LNG в САЩ. Но при сценарий за неограничен износ на втечнен природен газ, вътрешните цени на газа ще се повишат с 31% до 2050 г., увеличавайки сметките за природен газ за домакинствата в САЩ с над 100 долара годишно, като цените варират според региона.
Проучването има за цел да информира енергийния отдел за решенията относно новите разрешителни за износ на газ. Департаментът е задължен по закон да определи дали износът е в обществен интерес.
Втечненият природен газ е природен газ, който е преохладен до течно състояние, което намалява обема му и позволява да бъде транспортиран до места, които не се достигат от тръбопроводите.
На въпроса дали резултатите от проучването ще дадат правни основания на противниците на LNG да оспорят нови разрешения за износ на LNG в съда, служител на департамента, пожелал анонимност, каза пред репортери, че това първо трябва да бъде съображение за всеки министър на енергетиката на САЩ. Служителят добави, че привържениците на предпазливостта по отношение на втечнения природен газ имат различни средства за защита в Конгреса и в съдилищата, които проучването може да информира.
Европа е основната дестинация за износ
Проучването посочва, че Европа е най-популярната дестинация за втечнен природен газ от САЩ от 2016 г. насам, особено след като регионът се откачи от газ от Русия след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г. Анализът предупреждава също, че глобалното търсене и дестинацията на американския втечнен природен газ в бъдеще са по-малко сигурни.
„Европейските политики се насочват към намаляване на използването на изкопаеми горива, включително природен газ. Търсенето на природен газ и LNG в Азия се очаква да се увеличи в повечето сценарии“, се казва в проучването
Поддръжниците на LNG казаха, че американското проучване е повлияно от политиката в година на избори.
Според проучване на S&P Global LNG в САЩ е допринесъл с над 400 милиарда долара за БВП през последното десетилетие, поддържайки около 273 000 работни места и ще добави около 495 000 работни места до 2040 г.
„Износът на втечнен природен газ е не само в националния интерес на Америка, но и в интерес на света, включително нашите европейски съюзници, които искат да се освободят от зависимостта от руския газ“, се каза в съобщение на Търговската камара на САЩ.