06.09.2024

Азербайджан, Грузия, Унгария и Румъния пускат електропровод в Черно море

Азербайджан, Грузия, Унгария и Румъния стартират мисия за инсталиране на електропровод по дъното на Черно море. Съвместният проект има за цел да внесе повече възобновяема енергия в Европейския съюз от Източен Кавказ. Подводната инфраструктура може да изпраща вятърна енергия от Каспийско море и други възобновяеми енергийни източници към европейските страни, пише euronews.com.

Одобрен от лидерите на четирите държави през 2022 г., проектът набра скорост, след като Русия започна своята пълномащабна инвазия в Украйна и подчерта зависимостта на ЕС от руската енергия, тъй като цените рязко се покачиха. Оттогава 27-членният блок настоя да се откачи от руската енергия.

Кои страни ще свърже черноморският електропровод?

Електропроводът ще свърже Азербайджан, за който се смята, че има значителен потенциал да генерира енергия във вятърни паркове в Каспийско море, с Румъния и Унгария през Грузия.

Министрите на енергетиката от четирите страни стартираха съвместния проект на среща във вторник (3 септември) в столицата на Румъния Букурещ. Той има за цел да подпомогне укрепването на енергийната сигурност и да намали цените на електроенергията за потребителите.

Министърът на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдуя каза, че проектът е от стратегическо значение за неговата страна и ЕС.

„Ако погледнете енергийната карта на Европа през последните няколко месеца виждате, че на източния фланг по същество плащаме много висока цена напоследък – и това е, защото няма достатъчно диверсификация“, коментира Себастиан Бурдуя.

Министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов каза, че използването на възобновяема енергия ще помогне за справяне с проблемите, свързани с изменението на климата.

“Подводната линия е важна за енергийната сигурност, но в същото време ще осигури зелена енергия, която е много високо в дневния ред на международната общност“, посочи той.

Заместник-министърът на енергетиката на България също се присъедини към срещата във вторник и имаше дискусии относно присъединяването на членката на ЕС към инфраструктурния проект.

Бурдуя и Шахбазов казаха, че следващата среща по проекта ще бъде на среща на ООН за изменението на климата по-късно тази година в Азербайджан.