Ал Гор, бивш вицепрезидент на САЩ, а сега активист за климата, смята за абсурдно домакинството на преговорите за климата на ООН – конференциите СОР, да бъдат поверявани на нефтодържави, при това многократно.
„Мисля, че процесът трябва да бъде реформиран“, заяви той в интервю за Евронюз, докато в столицата на Азербайджан Баку се провежда 29-ото издание на СОР.
Според Ал Гор тук явно прозира конфликт на интереси.
„Абсурдна е ситуацията, в която главният изпълнителен директор на една от най-мръсните петролни компании на планетата служи като президент на COP. Това се случи миналата година в Дубай, а сега линията продължава и с Азербайджан. Това е пряк конфликт на интереси“, смята американският общественик.
Все пак той направи уточнението, че президентът на сегашния COP не е пряко свързан в момента с петролната индустрия.
„И въпреки това той е в огромен синхрон със зависимостта на тази страна от изкопаемите горива. 90% от платежния баланс на Азербайджан идва от продажбата на петрол и газ“, казва Ал Гор.
Мухтар Бабаев бе назначен за министър на екологията и природните ресурси на Азербайджан през 2018 г. след кариера, продължила две десетилетия в Държавната петролна компания на Азербайджанската република (Socar). През януари Бабаев бе определен да председателства тазгодишната конференция COP.
Реформи
Гор посочи Русия, която наложи вето на идеята която и да е страна от ЕС да бъде домакин на преговорите, като движеща сила зад избора на Азербайджан. Нефтодържавата попада в широко дефинирания източноевропейски регион, който беше на линия да поеме председателството тази година.
„Русия е най-силният глас в този регион на света… И Русия направи този избор. Една от реформите, които предложих, е да се даде на генералния секретар на ООН думата кой да бъде домакин на COP, а не просто да се остави на хора като Владимир Путин да определят кой ще бъде следващият председател“, казва Гор.
Бившият вицепрезидент на САЩ също предупреди да не се разчита на технологични решения за справяне с климатичната криза, тъй като средните глобални температури се покачват стабилно към границата от 1,5C над нивото, в което са били преди началото на XX век.
Гор специално посочи улавянето и съхранението на въглероден диоксид (CCS), което обикновено включва изпомпване на CO2 под земята или под морското дъно в изчерпани газови находища. Тази технология се популяризира както в САЩ, така и в Европа съгласно Закона на ЕС за индустрии с нулеви емисии.
„Доказано е, че това е напълно абсурдно и напълно неефективно решение. Разбира се, компаниите за изкопаеми горива искат да се преструват, че това е решението – всичко различно от намаляване на количеството изгорени изкопаеми горива или намаляване на техните пазари“, казва Гор.