Растителната покривка на Антарктическия полуостров се е увеличила повече от десет пъти през последните няколко десетилетия, тъй като климатичната криза нагрява ледения континент, алармира Гардиън.
Анализът на сателитни данни установи, че през 1986 г. е имало по-малко от един квадратен километър растителност, но до 2021 г. е имало почти 12 km2 зелена покривка. Разпространението на растенията, предимно мъхове, се е ускорило от 2016 г. насам, установи ново изследване.
Растежът на растителността на континент, доминиран от лед и голи скали, е знак за разпространението на глобалното затопляне в Антарктика, като континентът се затопля по-бързо от средното за света. Учените предупредиха, че това разпространение може да осигури опора за чужди инвазивни видове в девствената антарктическа екосистема.
Съобщава се също за позеленяване и в Арктика, като през 2021 г. дъжд, а не сняг, падна на върха на огромната ледена шапка на Гренландия за първи път в историята.
„Пейзажът на Антарктика все още е почти изцяло доминиран от сняг, лед и скали, като само малка част е колонизирана от растителен живот. Но тази малка част е нараснала драстично – показвайки, че дори тази огромна и изолирана пустиня е засегната от предизвиканото от човека изменение на климата“, казва д-р Томас Роланд от Университета на Екзитър, Обединеното кралство, който ръководи изследването.
Площта на полуострова е около 500 000 km2.
Фундаментални промени
Роланд предупреди, че бъдещото затопляне, което ще продължи до спиране на въглеродните емисии, може да доведе до „фундаментални промени в биологията и ландшафта на този емблематичен и уязвим регион“.
Изследването е публикувано в списанието Nature Geoscience и се основава на анализ на изображения от Landsat.
Професор Андрю Шепърд от университета Нортумбрия, Обединеното кралство, който не е част от изследователския екип, заяви:
„Това е много интересно изследване и съответства на това, което открих, когато посетих на полуострова Ларсен Инлет преди няколко години. Кацнахме на плаж, който беше заровен под ледения шелф на Ларсен, докато шелфът не се срути в периода 1986-88 г. Открихме, че сега има река, в която растат зелени водорасли. Това място е било скрито от атмосферата в продължение на хиляди години и е било колонизирано от растения в рамките на няколко десетилетия, след като се е освободило от ледената покривка – наистина е удивително. Това е барометър на изменението на климата, но също така и повратна точка за региона, тъй като животът вече има опора там.“
Ускоряването на разпространението на мъховете от 2016 г. съвпада с началото на значително намаляване на площта на морския лед около Антарктика. По-топлите открити морета може да водят до по-влажни условия, които благоприятстват растежа на растенията, посочват изследователите. Мъховете могат да колонизират гола скала и да създадат основата на почви, които заедно с по-меките условия могат да позволят растежа и на други растения.
„Почвата в Антарктида е предимно бедна или несъществуваща, но това увеличаване на живота на растенията ще добави органична материя и ще улесни образуването ѝ. Това повишава риска от пристигане на неместни и инвазивни видове, вероятно пренесени от екотуристи, учени или други посетители на континента“, казва д-р Оли Бартлет от университета в Хертфордшър, който взе участие в новото изследване.
Проучване през 2017 г. вече показа, че темпът на растеж на мъха се увеличава, без обаче да оцени покритата площ. Според друго изследване от 2022 г. двете местни цъфтящи растения на Антарктика се разпространяват на остров Сиги, на север от Антарктическия полуостров.
По повърхността на топящия се сняг на полуострова цъфтят и зелени водорасли. За последно дървета са растели на южния полюс преди няколко милиона години, когато планетата за последен път е имала толкова CO2 в атмосферата, колкото в момента.