25.09.2024

Антонио Хаутле: Належащо е да започнем да разглеждаме ESG не като бреме, а като възможност

Изпълнителният директор на Глобалния договор на ООН в Швейцария и Лихтенщайн Антонио Хаутле бе специален гост на церемонията по връчването на първите награди на ESGnews.bg „ESG AWARDS“.

„За мен е удоволствие и привилегия да бъда за първи път в България“, каза Хаутле, който връчи приза в категория “Устойчив инвеститор”.

Антонио Хаутле е изпълнителен директор на Глобалния договор на ООН в Швейцария и Лихтенщайн, една от водещите Мрежи в Европа, обхващаща над 350 компании от над 30 индустрии. Той е известен с дългогодишния си опит в областта на корпоративната социална отговорност и устойчивото развитие. Работи усилено за насърчаване на социално отговорни бизнес практики. Неговата кариера е белязана от множество инициативи, насочени към създаването на по-справедливо и устойчиво бъдеще, като той активно участва в международни форуми и конференции, свързани с тези теми.

ESG – началото

В началото на презентацията си Антонио Хаутле разказа за едно друго начало – това на ESG.

„Терминът ESG се появи по време на глобалната финансова криза от 2007 и 2008 година. Тогава инвестиционната банка Lehman Brothers тотално обърна гръб на всичките правила, които съществуваха в банковата система и с низ от корупционни практики и престъпни действия захвърли световната икономика в катастрофална пропаст. След това всички ние трябваше да плащаме милиарди долари, защото една компания си позволи да наруши буквално всяко едно правило. Тогава регулаторите, особено в САЩ, започнаха да оказват натиск и да увеличават регулациите. Така се появиха екологичните, социалните и управленските (ESG) изисквания, които вече бяха насочени и към финансовите институции“, обясни Хаутле.

Антонио Хаутле
Снимка: Борислав Данчов

Силата на трансформацията

Специалният гост на „ESG AWARDS“ сподели как през годините е постигнат важен успех с положителни трансформации в сферата на бизнеса:

„Като студент тезата ми беше върху отговорностите на мениджъра. Едно отклонение – тогава в управленския свят ставаше въпрос само за мъже, жените просто не присъстваха в него. В момента това е много, много променено и това е една положителна трансформация. В тезата ми основен фокус падаше върху етиката в бизнеса. Много от колегите ми бяха буквално ужасени. Според тях бизнесът и етиката нямаха нищо общо. Е, това също се промени и е друга положителна трансформация.“

Идеята за тройната устойчивост

Антонио Хаутле
Снимка: Борислав Данчов

Антонио Хаутле наблегна специално на идеята за тройната устойчивост в бизнеса.

„В основата на ESG стои идеята за тройната устойчивост като неделима част от техните продукти и услуги. Тази идея се зароди още в края на 80-те години на миналия век. Накратко – от всяка една компания се очаква да се съобразява с трите измерения на устойчивостта. Първото измерение е икономическото. Една компания трябва да е успешна, за да може да плаща данъци, заплати и т.н. Също толко важно обаче е да се уважават и човешките права вътре в операциите на компанията. Това означава да бъдат осигурени добри работни условия на служителите, както и те да получават нужното уважение.

Тук е абсолютно наложително компаниите да бъдат наясно, че тези политики не трябва да спират до границите на самата фирма, но трябва да бъдат налагани и във веригите на доставки. Нещата трябва да бъдат вършени така, че в края на всеки работен ден, собствениците на компаниите да могат да си лягат с чиста съвест и да са горди от направеното. Има една работеща рецепта това да се случи – бизнесът трябва да следва Десетте принципа на Глобалния договор на ООН, насоките на ОИСР и накрая Целите за устойчиво развитие. И не само да ги следва, но и чрез тези принципи и насоки да оформя своите вериги на доставки.

Да, истина е, че регулациите стават все повече и все по-изискващи. Това се усеща особено от малките и средните предприятия. Те считат, че допълнителните разходи по ESG са непосилни. Но така ли е наистина? Ако към един продукт или услуга се добави екологична или социална стойност, не стават ли те по-скъпи и по-ценни? Много е важно да започнем да разглеждаме ESG не като бреме, а като възможност“, заяви Хаутле.

Колко важен е компонентът „G“ в ESG?

Обикновено тежестта в ESG пада върху първите два компонента – околната среда и социалната отговорност. Но според Антонио Хаутле всъщност много голяма тежест носи и последният аспект „G“ – управленският:

„Представете си едно добро екологично решение или едно добро социално решение. А след това си представете управленска среда, в която има корупция, придружена от неработещи или слаби институции. Това е трудна тема – не само за България, но и за цяла Европа. Затова трябва да работим заедно – бизнесът с университети, с обществени организации, с политици и организации, за да можем да противодействаме, докато средата бъде изчистена.“

Ние имаме нужда от планета, не обратното

Хаутле продължи тезата си, като настоя, че бизнесът вече трябва да мисли извън ESG.

„Не трябва да се спираме само до трите измерения на ESG. Трябва да мислим далеч по-мащабно. Да видим какво можем ние – като компании, като общности, като индивиди да направим заедно, за да създадем местна, европейска и глобална икономика, в която нашите правнуци все още ще могат да живеят с човешко достойнство. Тази планета няма нужда от нас! Ние, обаче, имаме нужда от нея. Защото ако я разрушим, децата ни няма да има къде да живеят. Не може да продължаваме по същия начин, както го правим от края на XVIII век. Оттогава човечеството не спира да замърсява планетата и да използва природните ѝ ресурси. Трябва да се променим. И пак да кажа – това предизвикателство всъщност е една голяма възможност“, завърши Хаутле.

„ESG AWARDS“ – безпристрастен конкурс със сериозна методология

Даринка Георгиева
Снимка: Борислав Данчов

Честта да представи Антонио Хаутле пред гостите на церемонията по раздаването на наградите „ESG AWARDS“ се падна на Даринка Георгиева изпълнителен директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН и член на журито на „ESG AWARDS“.

Тя сподели своето мнение и за първия конкурс на ESGnews.bg, на който Българската мрежа на Глобалния договор на ООН беше стратегически партньор.

„Изключително съм доволна, че на церемонията присъстват много компании, които са кандидатствали за наградите, а също и други, които работят в тази положителна посока. Българската мрежа на Глобалния договор на ООН прие да бъде партньор на „ESG AWARDS“ защото конкурсът е безпристрастен и се обляга на сериозна методология, която може да отличи наистина най-добрите. Целта на подобни конкурси е да намерим мотивация, за да може след това да покажем най-доброто от себе си, а и да работим заедно”, заяви изпълнителният директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН.