Десетото издание на “Базар на професиите”, организирано от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, стартира днес в София Тех Парк под надслов “Твоето бъдеще по твоя начин”. Изпълнителният директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН Даринка Георгиева откри форума представяйки резултати от национално проучване на мрежата между ученици от 9 до 12 клас, което установява, че около 80% от уениците ще продължат да учат в университет и около 80% от тях ще продължат да учат в България. Най-много ученици са посочили информационните технологии като сфера, в която искат да се развиват, следвани от медицина и предприемачество.
Йоанна Маринова, изпълнителен директор на фондация “Лъчезар Цоцорков” цитира проучване на ОИСР, финансирано от фондацията за социално-емоционалните умения на младите хора. Данните от него показват, че 45% от учениците в България са пропускали учебни занимания и че учениците със социално – емоционални умения имат по-високи оценки. 75% от анкетираните искат да учат висше, но едва 45% от тях очакват да заемат ръководни позиции.
“Въпросът е как училищата да подготвят мислещи деца и как изграждат тяхната креативност? Бизнесът е лидер в общността и си взаимодейства с училищата. Предизвикателството е в търсенето на смисъла в това, което правим. Трябва двустранно да помислим каква е добавената стойност. Младите хора вече не искат да работят за шеф, който им крещи и не им позволява да разгърнат потенциала си, но и те от своя страна трябва да помислят каква е тяхната добавена стойност за компанията”, обясни Йоанна Маринова.
Мария Янкова, Програмен директор “Образование” в УНИЦЕФ добави, че развитието на уменията са това, което свързва училището със следвашия етап от живота на младия човек.
“В последноте години в България се случиха много позитивни неща по отношение на мерки и политики. Бизнесът вече преподава в училищата, участва в разработването на учебни програми, разработи се Национална стратегия на уменията. УНИЦЕФ подкрепя националните политики и съответните министерства. Кои са онези умения, които искаме да развиваме в младите хора? Това е въпрос, върху който сериозно да се помисли. Нашата визия за умения на бъдещето включва когнитивни умения, уменията да правим – вземане на решения, водене на преговори, умения свързани със самоуправление, устойчивост и накрая са социалните умения – да живеем и да работим заедно”, обясни тя.
Милена Андреева, Началник на отдел “Координация на процеса планиране” на Министерски съвет разказа повече за стратегическите цели на национално ниво и документите, насочени към насърчаване на младите хора в България.
“Един от тях е Иновационна стратегия за интелигентна специализация – как България да се позиционира като център за иновации. Приоритет е и подобряване на капацитета на високотехнологичните човешки ресурси в сферата на иновациите. Има приоритетна област, насочена към реализация в професиите на настоящето и бъдещето. Младите хора трябва активно да де включват в процеса на вземане на решения и да бъдат двигател на промяната. Надяваме се те да останат тук в България”, подчерта Милена Андреева.
Огнян Траянов, собственик и изпълнителен директор на ТехноЛогика цитира данни от проучване през 2015 г., което показва, че 53% от завършващите висше образование не работят по специалността, която учат.
“Технологичният сектор се отличава с много голяма степен на иновативност. Ние сме принудени да впрегнем нашия капацитет. Необходимо е да има STEM центрове и те вече са реалност. Там може да се види какво значи учене чрез практика. Още през 2015 г. в Давос стана ясно, че идва четвърта индустриална революция и всичко трябва да се промени. Професиите се променят и то много динамично. Трябва да се вглеждаме и да можем да реагираме много бързо. Важно е да се провокира интересът на учениците и да разбират защо им е необходимо това знание. По този начин образованието става атрактивно”, обясни той.
Според Огнян Траянов едно от предизвикателствата пред активиране на работната сила е да се създадат интегрирани програми между всички университети и училища, както и да има персонализирано образование.
“Трябва да разкриваме способностите и дарбите на децата още от малки. Учене чрез правене и учене чрез забавление е важно, но трябва да се развиват и индивидуални програми за децата. Безработен в нашия сектор няма. Бизнесът има отговорност към обществото, а младите хора имат активна роля”, каза още той.
Кои са най-важните качества, коити младите хора трябва да притежават?
Участниците в дискусията, модерирана от Катя Димитрова от Interpartners Group, посочиха и кои са най-важните качества, които бизнесът търси в младите хора.
Според Йоанна Маринова критичното мислене е най-важното умение, но то често поставя неудобства.
“Как да възпитаме критично мислене, без да сриваме доверието в институциите, е ключово. Трябва да се водим от нуждите на младите хора”, категорична е тя.
Мария Янкова също е съгласна, че трябва да се вслушваме в младите хора, но е важно да се обърне внимание и на учителите.
“Учителите трябва да бъдат подкрепени и обучени да развиват всички тези умения и качества. Има нужда от работа в тази посока”, смята тя.
Милена Андреева заяви, че всички ние трябва да бъдем пример за младите хора.
“Това е ангажимент на родителите, на държавата, на бизнеса. Трябва да си упорит и да надграждаш и да имаш постоянство”, посочи тя.
Даринка Георгиева поясни, че именно това е целта на “Базар на професиите” – да се чуе гласът на младите хора и те да се запознаят с разнообразието от професии.
“Хубаво е да се водим от любознателността, интересите и мотивацията на един човек. Там където, той я е открил, ще може да я продължи и развива”, коментира тя.
Според Огнян Траянов стъпките към успеха на младите хора са устойчивост чрез сътрудничество и постоянство.
“Качествата, които търсим, не са знанията. Отдавна в ИТ бизнеса сме изградили капацитет. Знания и умения можем да създаваме и те са нещо много полезно. Ние търсим хора с любов към знанието. Творчеството е другото качество важно за нас, както и ценностната система. Важно е да искате да създавате, не да повтаряте. Търсим хора, които осъзнават и имат своята отговорност. Бъдете активни и не се спирайте”, призова изпълнителният директор на ТехноЛогика.
ESGnews.bg е медиен партньор на “Базар на професиите”!