19.08.2024

Безпрецедентен брой топлинни рекорди са отчетени в цял свят тази година

Бецпрецедентните 15 национални топлинни рекорди са били счупени от началото на тази година, алармира Гардиън.

Допълнителни 130 месечни национални температурни рекорда също са били счупени, а допълнително са регистрирани десетки хиляди локални високи стойности в станции за мониторинг от Арктика до Южния Пасифик, твърди Максимилиано Ерера, който поддържа архив на екстремни събития.

Според него безпрецедентният брой записи през първите шест месеца е удивителен.

„Това количество екстремни горещини надхвърля всичко, което някога е виждано или дори смятано за възможно преди. Месеците от февруари 2024 г. до юли 2024 г. бяха рекордни за всяка статистика“, казва той.

Това е тревожно, защото миналогодишната екстремна жега може да се дължи до голяма степен на комбинация от причинено от човека глобално затопляне – причинено от изгаряне на газ, нефт, въглища и дървета – и естествения феномен Ел Ниньо, затопляне на повърхността на тропическия Тих океан, което се свързва с по-високи температури в много части на света. Ел Ниньо обаче спря действието си от февруари тази година, но това не промени общата картина.

„Вместо да намаляват с края на Ел Ниньо, рекордите падат с дори много по-бързи темпове сега в сравнение с края на 2023 г.“, посочва Ерера.

Всеки ден – нов рекорд

Според него всеки ден се отчита нов рекорд на местно ниво. В някои дни хиляди мониторингови станции регистрират изключително сериозни месечни максимуми или минимуми. Последното е особено тежко, тъй като високите нощни температури означават, че хората и екосистемите нямат време да се възстановят от безмилостната жега. В края на юли, например, китайският регион Юеянг достигна безпрецедентно ниска температура от 32C по време на малките часове, придружена от опасно висока влажност.

Географският обхват на националните рекорди за всички времена е зашеметяващ. Мексико изравни пика си от 52C в Тепаче на 20 юни. От другата страна на света, австралийската територия на Кокосовите острови изравни най-високата си стойност за всички времена с 32,8C на 7 април за трети път тази година.

Но най-жестоките горещини са концентрирани в тропиците. На 7 юни Египет регистрира национален максимум от 50,9C в Асуан. Два дни преди това Чад изравни националния си рекорд от 48C във Фая. На 1 май Гана достигна нов връх от 44,6C в Навронг, докато Лаос навлезе в нова гореща територия с 43,7C. Според Ерера тропиците са поставяли рекорди всеки ден в продължение на 15 месеца подред.

Костариканецът Ерера наблюдава климатичните рекорди от 35 години и запълва важна празнина в мониторинга на глобалната температура. От 2007 г. международните записи се архивират от Световната метеорологична организация (СМО), която организира експертни групи, за да разгледа всеки един от тях в отнемащ време процес. Междувременно националните и поднационалните записи се актуализират всеки час или ежедневно от множество различни организации. Ерера обединява тези данни по-бързо, сверява ги отново с местни източници и поддържа актуализации в своя акаунт Екстремни температури по света в платформата X.

Неговите открития са в съответствие с и често изпреварват големите институции, всички от които предупреждават за бързото затопляне на света.

„Сигналинте лампи светят в червено по всички основни индикатори… Някои рекорди не просто оглавяват класациите – те ги разбиват. И промените се ускоряват“, каза генералният секретар на ООН Антонио Гутериш за интензивните глобални горещини от миналата година.

Агенцията за наблюдение на климата на Европейския съюз Коперник наскоро съобщи, че юни е бил 13-ият пореден месец, поставил месечен температурен рекорд, с температури с 1,5C над средните прединдустриални нива, което е довело до по-интензивни горещи вълни, екстремни валежи и суши, намаляване на ледените покривки, морския лед и ледниците, както и ускорено покачване на морското равнище и нагряване на океана.

СМО също така съобщи, че най-малко 10 страни са регистрирали температури над 50C досега тази година.

„Не се вижда край на нежеланите рекорди. Дори тази специфична поредица от крайности да свърши в даден момент, непременно ще видим нови рекорди, докато климатът продължава да се затопля. Това е неизбежно, освен ако не спрем да отделяме парникови газове в атмосферата и океаните“, заяви директорът на Коперник Карло Буонтемпо.

Надеждите за охлаждане досега се оказват неуспешни. Предварителните данни от сателита Copernicus ERA5 показват, че 22 юли е бил най-горещият ден в записаната история на Земята със средна глобална температура на въздуха на повърхността от 17,15C.

Самият Ерера се надява предупрежденията за екстремни метеорологични условия да могат да подготвят света за предстоящото и да намалят заплахите за живота, инфраструктурата и икономиките.

„По време на екстремни метеорологични условия ние, хората и другите видове, сме подложени на стрес или риск, така че тогава сме по-потенциално уязвими“, казва той.

Национални и териториални метеорологични рекорди, счупени или изравнени тази година

На 28 февруари Кокосовите острови отбелязаха най-високата си температура за всички времена с 32,8C. Рекордът бе изравнен отново на 29 февруари и 7 април.

На 6 март Коста Рика счупи националния си рекорд с 41C. Рекордът беше подобрен отново с 41,5C на 23 март.

На 12 март Коморските острови счупиха националния си рекорд с 36,2C.

На 13 март Конго счупи националния си рекорд с 39,6C.

На 24 март Малдивите счупиха националния си рекорд с 35,1C, изравнен отново на 11 април.

На 31 март Того счупи националния си рекорд с 44C.

На 3 април Мали счупи националния си рекорд с 48,5C.

На 10 април Белиз счупи националния си рекорд с 42,3C. Същата температура беше отчетена и на 17 май.

На 24 април Чад изравни националния си рекорд с 48C. Тези градуси бяха отново отчетени и на 5 юни.

На 27 април Камбоджа счупи националния си рекорд с 42,8C.

На 1 май Гана счупи националния си рекорд с 44,6C.

На 1 май Лаос счупи националния си рекорд с 43,7C.

На 29 май Палау изравни националния си рекорд с 35C. На 2 юни го подобри с 35.6C.

На 7 юни Египет подобри националния си рекорд с 50,9C.

На 20 юни Мексико изравни националния си рекорд с 52C.