31.10.2024

Без нови климатични политики глобалното затопляне ще достигне 3,1С още през този век

Светът е на път да се затопли до 3,1C още през този век без по-строги климатични ангажименти от правителствата по целия свят, установи нов доклад на ООН, цитиран от Евронюз.

Това е повече от два пъти над ограничението от 1,5C от Парижкото споразумение, което има за цел да поддържа света в безопасна за климата времева линия.

Настоящите ангажименти на страните за 2030 г. не се изпълняват, констатира последният доклад за пропуските в емисиите на Програмата на ООН за околната среда (UNEP). Дори и да бъдат изпълнени, повишаването на температурата ще бъде ограничено само от 2,6 до 2,8C.

„Климатичната криза е тук. Нуждаем се от глобална мобилизация в мащаб и темпове, невиждани досега – започвайки точно сега, преди следващия кръг от обещания за климата – или целта от 1,5C скоро ще бъде мъртва и ще заеме мястото си в интензивното отделение. Призовавам всяка нация: „Без повече горещ въздух, моля!“. Използвайте предстоящите разговори на COP29 в Баку, Азербайджан, за да увеличите действията сега, да поставите основата за по-силни национални планове и по-високи национални вноски, а след това да дадете всичко от себе си, за да стигнете до 1,5C ”, заяви Ингер Андерсен, изпълнителен директор на UNEP.

Възможна ли е все още целта от 1,5C?

Разликата в емисиите е огромна. Но все още може успешно да се преодолее.

Съгласно условията на Парижкото споразумение страните трябва да представят нови национално определени вноски (NDC) на всеки пет години, показващи как ще ограничат националните емисии, за да поддържат глобалното затопляне под границата от 1,5С.

Следващият кръг от NDC трябва да бъде през февруари – въпреки че много страни, включително САЩ и Обединеното кралство, посочиха, че техните нови NDC ще бъдат обявени на COP29 или скоро след това.

UNEP изчислява, че нациите трябва колективно да намалят 42% от годишните си емисии на парникови газове до 2030 г. и 57% до 2035 г., в противен случай възможността да се запази целта от 1,5C ще изчезне в рамките на няколко години.

Основната цел на Парижкото споразумение е да се задържи увеличаването на средната глобална температура до доста под 2C над прединдустриалните нива и да се полагат усилия за ограничаване на повишаването на температурата до 1,5C над прединдустриалните нива.

За да остане в рамките на горната граница от 2C, UNEP казва, че емисиите трябва да намалеят с 28% до 2030 г. и с 37% от нивата от 2019 г. до 2035 г. – новата важна година, която ще бъде включена в следващия кръг от NDC.

„Дори светът да надхвърли 1,5C – а шансовете това да се случи се увеличават всеки ден – трябва да продължим да се стремим към устойчив и проспериращ свят с нетна нула. Всеки запазен градус има значение по отношение на спасени животи, защитени икономики, избегнати щети, запазено биоразнообразие и способността за бързо намаляване на всяко превишаване на температурата“, добавя Андерсен.

Как може светът да остане под 1,5C?

Чрез намаляване на 31 гигатона CO2 еквивалентни емисии през 2030 г. (приблизително половината от всички глобални емисии през 2023 г.) и 41 гигатона през 2035 г. е технически възможно да се постигне целта от 1,5C.

Възобновяемата енергия играе голяма роля в това. Докладът на UNEP установява, че засиленото внедряване на технологии за слънчева и вятърна енергия може да осигури 27% от общия потенциал за намаляване през 2030 г. и 38% през 2035 г.

Междувременно опазването на горите може да съставлява около 20% от потенциала и през двете години.

UNEP също подчертава жизненоважни възможности за повишаване на енергийната ефективност и преминаване към по-чисти горива в секторите на сградите, транспорта и индустрията.

Но постигането дори на някои от тези потенциални съкращения на емисиите ще изисква безпрецедентна международна мобилизация. Според анализа „държавите трябва да действат като едно правителство“, за да преследват своите цели в областта на климата. А членовете на Г-20, отговорни за около 80 процента от всички емисии, трябва да поемат тежката работа.

„Докладът за разликата в емисиите е ясен: ние си играем с огъня. Повече време за игра нямаме. Преодоляването на разликата в емисиите означава затваряне на разликата в амбициите, разликата в изпълнението и липсата на финансиране. Започвайки от COP29“, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.