03.12.2024

Без споразумение за пластмаса и след петата среща на върха

Преговорите за постигане на споразумение за справяне с епидемията от пластмасови отпадъци се провалиха, съобщава Евронюз. Държавите прекараха последната седмица в опити да създадат първия по рода си правно обвързващ договор относно замърсяването с пластмаси. Но те не можаха да се споразумеят дали договорът трябва да намали общия обем на пластмаса в световен мащаб и да постави глобални, правно обвързващи ограничения върху токсичните химикали, използвани за производството на пластмаси.

„Индустрията за пластмаси и изкопаеми горива хвърли всичко възможно в тези преговори – стотици лобисти, скъпи рекламни кампании, дезинформация, извънредна тактика на забавяне, какво ли още не… Когато имате неограничено финансиране от печалбите от изкопаеми горива, не е трудно едни преговори да бъдат провалени”, заяви Сиан Съдърланд, съосновател на A Plastic Planet и The Plastic Health Council.

Срещата в Бусан, Южна Корея, трябваше да е петият и последен кръг за създаване на първия глобален договор за пластмасите. В крайна сметка преговарящите се съгласиха да подновят разговорите следващата година, въпреки че все още не е определена дата.

Защо договорът за пластмасите е толкова важен?

Световното производство на пластмаса се е увеличило над 200 пъти до почти 460 милиона тона годишно от 1950 г. насам, според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Производството на пластмаса може да нарасне с около 70% до 2040 г., ако не настъпят промени в сегашното положение.

През март 2022 г. 175 нации се съгласиха да сключат първия правно обвързващ договор относно замърсяването с пластмаси, включително в океаните, до края на 2024 г. В резолюцията се посочва, че нациите ще разработят международен правно обвързващ инструмент относно замърсяването с пластмаси въз основа на цялостен подход, който разглежда пълния жизнен цикъл на пластмасата.

Според Стюарт Харис, говорител на Международния съвет на химичните асоциации (ICCA), това е невероятно амбициозен график. Харис заяви, че ICCA се надява правителствата да постигнат споразумение само с малко повече време.

„Трябва да сме възмутени, че тази единствена възможност за правно обвързващ договор, който ни защитава, се провали. Пластмасата има неизмеримо въздействие върху кризата с биоразнообразието и е причина за свръхконсумация – бързата мода е изградена върху полиестерна пластмаса. Това е проблем за човешкото здраве. Пластмасата и нейните 16 000 химикала са токсични за хората, особено за децата. Тя вече се открива в плацентата, кръвта, майчиното мляко, тестисите и мозъка и има неопровержимото въздействие върху човешкото здраве. Вредата от химикалите вече може да се види с резкия спад на плодовитостта, увеличаването на рака при младите, Алцхаймер, аутизма и сърдечните заболявания“, заяви след провала на преговорите Сиан Съдърланд.

Повече от 100 държави искат договорът да ограничи производството, както и да се справи с почистването и рециклирането. Много от тях казаха, че това е от съществено значение за справяне с опасните химикали. Но за някои страни, произвеждащи пластмаса и нефт и газ, това преминава червената линия.

Защо преговорите за Глобалния договор за пластмаси се провалиха?

За да може всяко предложение да бъде включено в договора, всяка нация трябва да се съгласи с него. Някои страни се опитаха да променят процеса, така че решенията да могат да се вземат с гласуване, ако не може да се постигне консенсус. Индия, Саудитска Арабия, Иран, Кувейт и други се противопоставиха на промяната му, твърдейки, че консенсусът е жизненоважен за приобщаващ и ефективен договор.

В неделя, последния планиран ден за преговори, проектът на договора все още имаше множество опции в няколко ключови раздела. Някои делегати и екологични организации казаха, че е станал твърде разводнен. Преговарящи от Африка заявиха, че предпочитат да напуснат Бусан без договор, отколкото със слаб договор.

„В Гана общности, водни обекти, канализация и земеделски земи са задръстени от пластмаса, а сметищата, пълни с пластмаса, винаги горят. Искаме договор, който ще може да реши този проблем. В противен случай ще минем без него и ще се борим отново друг път“, обяснява Сам Аду-Куми, водещият преговарящ в страната.

Договорът трябва да е безупречен

На срещата в неделя вечерта Луис Ваяс Валдивиесо, председател на комисията от Еквадор, каза, че въпреки че са постигнали напредък в Бусан, работата им далеч не е завършена и трябва да бъдат прагматични. Той подчерта, че страните са най-отдалечени една от друга по отношение на предложенията относно проблемните пластмаси и опасните химикали, производството на пластмаси и финансирането и принципите на договора. Валдивиесо каза, че срещата трябва да бъде прекратена и подновена на по-късна дата.

Водещият преговарящ на Руанда, Джулиет Кабера, заяви от името на 85 държави, че договорът да бъде амбициозен и безупречен, да отговаря на целта и да не е създаден, за да се провали, а да служи в полза на настоящите и бъдещите поколения. Тя помоли всички, които подкрепят изявлението, да „отстояват амбицията“.

Преговарящият на Саудитска Арабия каза, че производството на химикали и пластмаса не е в обхвата на договора. Говорейки от името на арабската група, той каза, че ако светът се заеме със замърсяването с пластмаса, не би трябвало да има проблем с производството на пластмаса. Преговарящият от Кувейт повтори това, че целта е да се сложи край на замърсяването с пластмаса, а не на самата пластмаса.