Бразилия поиска от Европейския съюз да не прилага разпоредби в своя закон за обезлесяването в края на годината, както е предвидено, а също поиска той да бъде преразгледан, за да се избегне ощетяване на бразилския износ, предава Euractiv.
В писмо до Европейската комисия бразилското правителство заявява, че законът, забраняващ вноса на продукти, свързани с унищожаването на световните гори, може да засегне почти една трета от износа на Бразилия за ЕС.
Законът, приет през 2022 г. от Европейския парламент, влезе в сила през юни миналата година, като дава 18 месеца на компаниите да се адаптират. Законът се прилага за соя, говеждо месо, палмово масло, кафе, какао, каучук, дърво и производни, включително кожа и мебели.
„Бразилия е един от основните доставчици за ЕС на повечето от продуктите, обхванати от законодателството, които съответстват на повече от 30% от нашия износ за общностния блок“, се казва в писмото, подписано от министрите на земеделието и външните работи.
„За да избегнем въздействието върху нашите търговски отношения, ние изискваме ЕС да не прилага EUDR (Регламент на ЕС за обезлесяване) в края на 2024 г. и спешно да преоцени подхода си към проблема“, пишат още министрите.
Износът на Бразилия на тези продукти през 2023 г. достигна 46,3 милиарда долара, според данни на Министерството на развитието, промишлеността и външната търговия. EUDR може да засегне около 15 милиарда долара от този износ, изчислява правителството.
„Смятаме EUDR за едностранен и наказателен инструмент, който пренебрегва националните закони за борба с обезлесяването“, се казва още в писмото.
Според бразилските министри европейският закон дискриминира страните с горски ресурси и увеличава разходите за производителите и износителите.
Ще има ли споразумение между ЕС и Меркосур?
EUDR беше проблемен компонент в търговските преговори на ЕС с Бразилия и нейните партньори в южноамериканския търговски блок Меркосур.
Преговарящите от Европейския съюз и Южна Америка, които се срещнаха в Бразилия в началото на септември, заявиха, че са постигнали значителен напредък по спорните въпроси, които задържат дългосрочното споразумение между ЕС и Меркосур.
Докато споразумението за свободна търговия е отделно от EUDR, бразилските служители са загрижени, че законът може да се използва за намаляване на квотата на тяхната страна за селскостопански продукти за ЕС и искат да се намери някаква форма на компенсация, ако европейският закон бъде приложен.