Лобито на фермерите в Бразилия се стреми да сложи край на продължило две десетилетия споразумение, което забранява на търговците на зърно да купуват соя от ферми в обезлесени земи в тропическите гори на Амазонка, твърдейки, че сделката е създала неравностойно поле на игра, пише reuters.com.
Лобито на производителите на соя Aprosoja-MT, базирано в западния щат Мато Гросо, заяви в сряда, че споразумението насърчава „картел за закупуване“, като същевременно вреди на фермерите, които стриктно спазват горския кодекс на южноамериканската нация. Групата каза в изявление, че официално е поискала от антитръстовия пазач CADE да прекрати сделката.
Най-големият производител и износител на соя в света
Бразилия е най-големият производител и износител на соя в света, като Мато Гросо е най-производителният щат в страната. Глобални стокови гиганти, включително ADM и Bunge, доброволно се подписаха за „соевия мораториум на Амазонка“ в средата на 2000-те години, обещавайки да спрат да купуват соя от ферми в тропически гори, които бяха обезлесени от 2008 г.
Съгласно правилата на госркото стопанство, собствениците на земя в тропическите гори на Амазонка могат да разчистят до 20% от собствеността си. Но рязкото обезлесяване в началото на 2000 г. предизвика призиви за действие от страна на компании, които се страхуваха от по-широка забрана.
Учени и природозащитници похвалиха мораториума за забавяне на обезлесяването в Амазонка, най-голямата дъждовна гора в света и защита срещу изменението на климата, тъй като нейните дървета поглъщат огромни количества затоплящи климата парникови газове.
Загуби за държавата
Aprosoja-MT отбеляза, че е подала жалба до CADE след години на неуспешни опити за преговори, добавяйки, че мораториумът е генерирал 3,3 милиарда долара загуби за държавата.
Търговското лоби Abiove казва, че мораториумът е „инструмент за защита на бразилското селско стопанство“ и не нанася вреди на сектора. Нейният адвокат Франсиско Тодоров заяви пред Ройтерс, че има много земя за отглеждане на соя в Амазонка в региони, обезлесени преди 2008 г.
По-рано тази година законодателите на щата Мато Гросо приеха закон, премахващ данъчните облекчения от фирмите, които се придържат към мораториума.
Миналата седмица еколози обвиниха търговците на зърно, че искат да отслабят мораториума.