България е на второ място в ЕС по кохезионни инвестиции на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) – поделението на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за рисково финансиране – през миналата година със 782 милиона евро. Пред нас е единствено Румъния с 2.092 млрд. евро инвестиции от ЕИФ, съобщава economic.bg.
През 2023 г. ЕИФ инвестира общо 14.9 милиарда евро, обединявайки се с около 300 партньорски институции в цяла Европа и предоставяйки финансиране за повече от 350 000 малки предприятия, инфраструктурни проекти, домакинства и физически лица и мобилизирайки 134 милиарда евро за реалната икономика.
Ангажиментите на ЕИФ за кредитни гаранции, инвестиции в рисков капитал и частен капитал за кохезионните региони през 2023 г. възлизат на 6.8 милиарда евро, което представлява 49 на сто от общите ангажименти на ЕИФ в ЕС. Най-големите бенефициенти са Румъния, България, Полша, Франция и Италия.
ЕИФ допринася за икономическото и социално сближаване в Европейския съюз чрез пълен набор от финансови инструменти – портфейлни гаранции, капиталови инвестиции, секюритизация, частни кредити и инфраструктурни фондове. Под своя посреднически модел, ЕИФ работи чрез набор от различни видове партньори, включително банки, рискови предприятия фондове за капитал и дялово участие, както и частни кредитни и инфраструктурни фондове.
Признато като жизненоважен инструмент за икономическо развитие, финансирането на МСП и стартиращи фирми е в основата на ЕИФ дейности. ЕИФ насърчава икономическото и социалното сближаване чрез активно развитие екосистемите за рисков и частен капитал в Европа, с акцент върху по-слабо развитите пазари с идентифицирани пропуски във финансирането. Това гарантира постоянен поток от финансова подкрепа за местния бизнес и равни възможности за бизнеса в цяла Европа.
Инвестиции в България
България се е възползвала от инвестициите основно за подобряване на съхранението на селскостопанска продукция и обучението на кадри в областта на информационните технологии.
Един такъв проект е този на „Билдком Груп“, която изгражда голям нов пристанищен терминал във Варна на брега на Черно море. Българските пристанища стават все по-важни отправни точки по маршрута за доставка на храни от Украйна към останалата част от света, пишат от ЕИБ. Но тесните места около пристанищата водят до допълнителни емисии на CO2 и допълнителни разходи за изпращачите, транспортните оператори, предприятия и в крайна сметка потребители.
Справянето с липсата на инфраструктура в българските пристанища стана още по-спешно, когато Русия нахлу в Украйна през 2022. Пристанище Констанца беше претоварено от увеличението на украинското зърно, но товарът не можеше да бъде прехвърлен към Варна, тъй като не беше оборудвана да се справи с допълнителните кораби и товари.
Заем от 50 милиона евро от ЕИБ ще помогне за модернизирането на варненското пристанище, ще подкрепи продоволствената сигурност, ще насърчи по-екологичния морски транспорт, и ще стимулира икономическия растеж в региона чрез подобряване на достъпа до експортния пазар за местните земеделски производители. Заемът е подкрепен от програмата InvestEU.