27.09.2024

България ще загуби повече от 2 млрд. лв. по плана за възстановяване

Народното събрание не успя да приеме вчера актуализираната пътна карта за климатична неутралност и промените в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) в Компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“ и договаряне по глава RЕPowerEU.

Документът е условие да получим европейското финансиране по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. Картата съдържа етапите, по които трябва да затворим тецовете, работещи на въглища.

Когато трябваше да започне разглеждането на актуализираната Пътна карта за климатична неутралност, внесена от правителството, “Възраждане” и ИТН наобиколиха трибуната и отказаха да позволят заседанието да продължи. След продължителен хаос работата на парламента бе прекратена късно снощи.

Реакции

„Това беше последната възможност да спасим повече от 2 млрд. лв. по плана за възстановяване. За съжаление загубихме безвъзвратно много милиарди средства от европейските фондове, защото крайният срок беше 30 септември, а заседание на парламента до 30 септември не може да има, защото от 27 септември започва предизборната кампания“, заяви Делян Добрев от ПГ на ГЕРБ – СДС.

„Интерес от провала има проруската партия „Възраждане“, която, освен всичко друго е евроскептична, която иска да ревизира нашето членство в ЕС и НАТО, и това е един от инструментите – да се разказва как ЕС иска да затвори енергетиката ни и как не дава никакви средства на миньорите и останалите заети в тази сфера, това е политическият ни прочит. Другият виновник да бъде толкова усложнен процесът по усвояване на парите са „Продължаваме промяната-Демократична Българя“ и в частност Асен Василев, който е поставил условията в плана за възстановяване“, коментира Йордан Цонев от ПГ на ДПС.

Само България не е представила официално глава RePowerEU

България е усвоила до този момент едва 1.37 млрд. евро от средствата. Първото плащане от 1.368 млрд. евро бе получено през декември 2022 г. Страната ни така и не се реши да ползва заеми при благоприятни условия, с които да финансира изпълнение на ангажиментите си за позеленяване на икономиката и бърз растеж. Политиците у нас, а и очевидно обществото смятат, че трябва да се разчита единствено на субсидии от ЕС, вместо държавата и предприемачите да вложат и свои средства.

Миналата седмица при изслушване във Народното събрание финансовият министър и вицепремиер Людмила Петкова предупреди за опасността. По време на заседанието тя коментира глава RePowerEU от НПВУ. Петкова посочи, че в рамките на преговорите с ЕК по плана се предлагат промени, засягащи 32 инвестиции и 14 реформи.

„Трябва да се обсъдят и възможностите за промени на три решения на Народното събрание. Първото е от 12 януари 2023 година за промени в НПВУ в част енергетика. С това решение правителството беше задължено да предоговаря декарбонизацията на енергийния сектор и отделянето на собствеността на „Булгартрансгаз“ Електроенергиения системен оператор от Българския енергиен холдинг. Второто решение е от 20 юли 2023 година, когато парламентът реши да ограничи извършването на сделки за активите на „Мини Марица Изток“ ЕАД без позволението на НС. Третото решение, за което става дума, е от 25 април тази година и е свързано с осигуряването на средства за „Мини Марица Изток“ ЕАД за четири години – от 2024 до 2028 година, за обезпечаване на пари за техническа рекултивация на терени в района,“ стана ясно от думите на финансовия министър.

България е единствената държава членка на ЕС, която не е представила официално глава RePowerEU и за да може да се възползва от безвъзмездния ресурс в размер на 479 млн. евро, изменението на Националния план трябва да бъде одобрено от ЕК, посочи още Петкова, цитирана от БТА.