14.09.2024

ВЕИ генерират 50% от електроенергията в ЕС през първите шест месеца на 2024 г.

Според Европейската комисия тази година възобновяемите енергийни източници са поставили рекорди в производството на електроенергия в ЕС. Наскоро публикувани данни разкриха, че през първите шест месеца на 2024 г. половината от електроенергията в блока е идвала от възобновяеми източници, надминавайки изкопаемите горива, пише euronews.com.

„The State of the Energy Union“ на Европейската комисия е годишен преглед на напредъка на блока към енергийните и климатичните цели. В него се казва, че вятърната енергия за първи път изпреварва газа като вторият по големина източник на електроенергия в ЕС след ядрената енергия. ЕС постави още един рекорд с 56 GW нова слънчева енергия, инсталирана през 2023 г., надминавайки предишния рекорд от 40 GW от 2022 г.

„След две рекордни години за инсталации за възобновяеми енергийни източници, през първата половина на 2024 г. вятърът и слънчевата енергия се повишиха до нови върхове, изпреварвайки за първи път изкопаемите горива в нашия енергиен микс“, казва комисарят по енергетиката Кадри Симсън.

Търсенето на електроенергия също е намаляло, но усилията за енергийна ефективност трябва да бъдат увеличени, за да се постигне целта за намаляване на потреблението на енергия от 11,7% до 2030 г.

„Днешният доклад наистина е доказателство за мащабното преразглеждане на енергийната политика на ЕС, което извършихме през последните пет години. ЕС сега е добре подготвен, за да постигне целта си за климатична неутралност, като същевременно гарантира, че индустрията остава конкурентоспособна“, посочва Симсън.

Енергийната сигурност и стабилността на цените

Те също са основен акцент в тазгодишния доклад. Делът на руския газ във вноса на ЕС спадна от 45 на сто през 2021 г. на 18 на сто до юни тази година. Това отчасти се дължи на увеличаването на вноса от страни като Норвегия и САЩ, но намаляването на търсенето на газ също изигра роля.

Между август 2022 г. и май 2024 г. търсенето е спаднало с 18 процента или 138 милиарда кубически метра, надхвърляйки доброволната цел от 15 процента.

Докладът също установява, че цените са по-стабилни и остават значително под тези, които бяха по време на пика на енергийната криза през 2022 г.

„Докладът подчертава напредъка, който сме постигнали в рамките на този мандат към сигурен, конкурентен и достъпен енергиен сектор в ЕС”, подчертава Симсън.

Все още има „нови и възникващи предизвикателства“, на които трябва да се обърне внимание, казва Комисията. Това включва настоящата разлика в амбициите по отношение на възобновяемите енергийни източници и целите за енергийна ефективност, увеличаването на енергийната бедност, разликата в цената на енергията в сравнение с други глобални конкуренти и риска от нови стратегически критични зависимости.

Той добавя, че решаването на тези проблеми ще изисква решителен политически отговор и увеличаване на усилията както на ниво ЕС, така и на ниво държави-членки.

ЕК настоява за актуализирани планове за климата

Напредъкът е обещаващ, но ключов елемент все още липсва за много държави: техните окончателни актуализирани национални енергийни и климатични планове (NECP). Докладът напомня на страните-членки на ЕС, че трябва да представят тези дългосрочни планове за климата възможно най-скоро, за да гарантират, че целите за климата до 2030 г. са постижими.

Симсън каза, че досега са получили само 10 окончателни плана и много от тях са „далече след крайния срок“ за подаване, който беше 30 юни. Сред петте най-големи източници на емисии в блока Франция, Италия и Германия са представили своите, докато Испания и Полша изостават.

Оценка на проектите на NECP, публикувани миналия декември, установи, че докато страните от ЕС предприемат стъпки в правилната посока, техните планове все още не са достатъчни за намаляване на емисиите на парникови газове с целта от поне 55% до 2030 г.