Енергийният микс на Германия премина изключително важна „зелена кота“ през 2024 г., като според последните данни възобновяемите източници съставляват 59% от производството на електроенергия в страната, предава Евронюз. Това е увеличение от 56% през 2023 г., съобщи регулаторната федерална мрежова агенция Bundesnetzagentur.
Вятърът на сушата е най-големият единичен енергиен източник с 25,9%. Резултатът е постигнат въпреки сравнително по-малко ветровитата година. Слънчевата енергия отбеляза най-голям ръст благодарение на новите инсталации и „изключителното количество слънчева светлина“ през лятото, посочват още от Bundesnetzagentur.
Какво движи растежа на възобновяемата енергия в Германия?
„Преходът към електроенергия в Германия се движи с главоломна скорост. През 2024 г. бе постигната важна зелена кота с вятърната и слънчевата енергия, които изпревариха изкопаемите горива за първи път и се превърнаха в гръбнака на системата“, заяви Крис Рослоу, старши анализатор на енергийни и климатични данни в мозъчния тръст Ember.
Той смята, че политиките, предназначени да ускорят внедряването на възобновяема енергия, имат особено положително въздействие, особено разрешенията за вятър. Ръстът на слънчевата електроенергия се дължи на бързо нарастване на инсталирания капацитет от 2022 г. насам, добавят експертите на Ember. Официалните мерки за приоритизиране на слънчевата енергия включват по-високи възнаграждения и опростени мрежови връзки за малки фотоволтаични системи, повишени максимални оферти в соларни търгове и реформи за намаляване на бюрокрацията. Германските граждани също изиграха своята роля, като инсталираха слънчеви панели на балкони, които бяха подпомогнати от мерки за опростяване на този процес.
Германското правителство също така обяви възобновяемите енергийни източници за първостепенен обществен интерес – привилегирован правен статут, който отключва по-бързи разрешителни и по-опростени процедури.
Енергията от изкопаеми горива намалява в Германия
Последните данни на Bundesnetzagentur показват спад от 10,9% на конвенционалните енергийни източници. Лигнитните въглища (известни още като кафяви въглища) намаляха с 8,8% миналата година, за да съставляват 16,4% от енергийния микс, докато каменните въглища се сринаха с 31,2% и достигнаха 6,3% от микса. Производството на електроенергия от изкопаем газ обаче се е повишило с 8,6%, което представлява 13,2% от общото производство, тъй като е било стимулирано от по-ниските цени.
2024 г. беше първата пълна година, в която ядрената енергия вече не играеше роля в общото производство в Германия, след като последните ядрени централи бяха затворени през април 2023 г. Най-голямата икономика в Европа си е поставила за цел да бъде климатично неутрална до 2045 г. с междинна цел за намаляване на емисиите с 65% през 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.