Над 150 души загинаха в Южна и Източна Испания след опустошителните внезапни порои и наводнения. Вероятно този брой ще нарасне, тъй като издирването продължава за десетки изчезнали, а някои региони все още не са съобщили за жертвите си. На всичкото отгоре се очаква още дъжд да удари някои от най-засегнатите части на страната, предава Евронюз.
В някои райони само за осем часа във вторник падна количество дъжд, еквивалентно на годишния обем. Испанската национална държавна метеорологична агенция (AEMET) казва, че в района на Чика във Валенсия са се натрупали „изключителни“ 491 литра на квадратен метър едва за една трета от денонощието.
В резултат на смъртоносните наводнения, хората бяха оставени в капан в домовете си, коли бяха пометени, а мостове изтръгнати от основите си.
„Това е драматичната реалност на изменението на климата. И ние трябва да се подготвим да се справим с него в целия ни Съюз и с всички инструменти, с които разполагаме“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, добавяйки, че екстремните климатични явления са се превърнали в „новата норма“.
Виновни ли са климатичните промени за смъртоносните наводнения във Валенсия?
„Изображенията и видеоклиповете от югоизточна Испания показват силата на водата в нейния най-яростен вид. За съжаление, това вече не са редки събития. Изменението на климата променя структурата на нашите метеорологични системи, създавайки условия, при които интензивните гръмотевични бури спират над даден регион, което води до рекордни валежи – модел, който виждаме отново и отново“, казва д-р Линда Спейт, преподавател в Училището по география и околна среда на Оксфордския университет.
Учените по климата и метеоролозите обвиниха за наводнението нещо, наречено „прекъсната система за бури с ниско налягане“, която е мигрирала от необичайно вълнообразен, спрял реактивен поток. След това тази система се „заклещва“ над региона, изливайки огромни количества дъжд за съвсем кратко време. Това е естествено метеорологично събитие, което обикновено удря Испания през есента и зимата. Това явление е толкова често срещано, че има собствен акроним – DANA.
Необичайно топлите температури на морската повърхност, които най-вероятно са се появили заради причинените от човека промени в климата, както и затоплящата се атмосфера, пряко влияят върху това колко дъжд могат да поемат тези бури.
„Без съмнение тези експлозивни дъждове бяха засилени от изменението на климата. С всяка част от градуса затопляне заради изкопаемите горива атмосферата може да задържи повече влага, което води до по-обилни валежи. Тези смъртоносни наводнения са още едно напомняне колко опасни са промените в климата вече при затопляне от само 1,3°C“, обяснява д-р Фридерике Ото, ръководител в Центъра за екологична политика в Imperial College в Лондон.
Ото подчертава, че само миналата седмица ООН предупреди, че светът е на път да генерира затопляне с до 3,1°C до края на века.
„На COP29 глобалните лидери наистина трябва да се съгласят не само да намалят, но и да спрат изгарянето на изкопаеми горива с крайна дата. Колкото по-дълго светът отлага замяната на изкопаемите горива с възобновяема енергия, толкова по-сериозни и чести ще стават екстремните климатични явления“, категоричен е той.
Можеше ли Валенсия да бъде по-добре подготвена за екстремно време?
Местните власти бяха критикувани, че не са предупредили навреме за потенциалните опасности от бурята. Правителството на Валенсия призна, че е изпратило само текстови съобщения, предупреждаващи жителите за катастрофата, осем часа след първото съобщаване за наводненията и 10 часа след като AEMET издаде предупреждение за „изключителна опасност“ в региона.
Това кратко съобщение, изпратено малко след 20:00 часа във вторник, дойде твърде късно за мнозина, които вече бяха блокирани в домовете си, в магазините или в колите си по улиците, когато ги удари смъртоносното наводнение.
Хана Клоук, професор по хидрология в университета в Рединг, казва, че е „ужасяващо“ да видиш толкова много хора да умират при наводнения в Европа, когато синоптиците са прогнозирали екстремни валежи и са издали предупреждения.
„Трагедиите с хората, които умират в коли и са пометени по улиците, можеше да са напълно избегнати, ако хората бяха държани далеч от надигащите се води. Това предполага, че системата за предупреждение на хората за опасностите от наводнения във Валенсия се е провалила с фатален ефект. Ясно е, че хората просто не знаят какво да правят, когато са изправени пред наводнение или когато чуят предупреждения“, обяснява професор Клоук.