11.12.2024

Владимир Малинов: Не трябва да се прави социална политика през енергетиката

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов призова да не се прави социална политика през енергетиката по време на четвъртото издание на форума “Powers Summit”, на който ESGnews.bg е медиен партньор. Форумът събира представители на бизнеса и властта, за да обсъдят най-големите предизвикателства в различните сектори и възможните решения за тях.

“Чух, чувам и ще чувам. Всички се движим в една посока, но всеки има собствена визия как да постигнем целите. Да не се прави социална политика през енергетиката е ключова стъпка. Постигането на целите минава през широк спектър от политики”, обясни Малинов.

По думите му дефиниране на понятието “енергийна бедност” не е работа само на Министерство на енергетиката и в момента, в който бъде осъзнато, че социална политика не се прави през енергетиката, ще бъде направена една от ключовите стъпки и тогава пълната либерализация на пазара ще бъде по-лесно реализирана.

Предложения на българския бизнес

Владимир Малинов коментира всяко едно от предложенията, дадени от браншовите организации в предходния панел, като се съгласи и с трите предложения – създаване на междуведомствена експертна група, регулиране на пазара и договори за разлики.

Според него създаването на междуведомствена работна група с всички заинтересовани страни по отношение на пълната либерализация на енергийния пазар има естествено място в Министерски съвет, но тя трябва да бъде съвместна между Комисията по енергетика към Народното събрание и МС.

“Експертната група трябва да се направи по-бързо. Безспорно е наш ангажимент транспонирането на директивата, но зададеният срок до януари 2025 г. е прекалено амбициозен. Смятам, че тя може да бъде транспонирана през следващата година в българското законодателство. Всички мерки трябва да бъдат съвместно изготвени и да получат своята законодателна рамка, за да има предвидимост и дългосрочност. Ние не само че не пречим на либерализацията на пазара, но ѝ помагаме”, категоричен е министърът на енергетиката.

Относно двете мерки за съхранение на енергия и ВЕИ, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), той обясни, че първите договори с бенефициенти се изчакват до края на годината. Той призова за помощ от НС за продължаване на работата по Плана за възстановяване и устойчивост.

“Планът за либерализация на пазара е важен и България трябва да покаже ясен сигнал към Брюксел, с ясен хоризонт кога ще бъде извършен този процес. Трябва да подготвим електропреносната система и генериращите мощности”, посочи Владимир Малинов. 

Той добави още, че проектите за ПАВЕЦ “Батак” и ПАВЕЦ “Доспат” са много важни и трябва да се развиват като публично-частно партньорство. Малинов подчерта, че без базовите мощности електроенергийният сектор не може да има устойчиви решения.

“Процесът по декарбонизация е наша обща цел и трябва да се направи с необходимата скорост и стъпки, че да не наруши скоростта на доставките и българският бизнес да запази своята конкурентоспособност”, обобщи той.

Министърът на енергетиката е категоричен, че България трябва да се възползва от географското си положение и да участва в проектите за пренос на зелена енергия, не да бъде заобикалянa.

Какво чу властта?

Радослав Рибарски от “Продължаваме промяната”, заяви, че са чули добре препоръките на бизнеса.

“Виждаме, че се намираме в ситуация от избори на избори и вече взети решения дават основа. Либерализацията, за която се борихме, бе приета. Стигнахме до момента, в който се усеща липсата на информационна кампания и разяснения за хората да се запознаят с либерализацията и възможностите, които тя дава. Има много работа за вършене преди пълната либерализация. Ние изгубихме ценно време. Надявам се НЕК да смогнат с ремонта на ПАВЕЦ”, каза той.

Станислав Анастасов от “ДПС – Ново начало” коментира, че либерализацията е гореща тема за политическите партии и разбира се, ще доведе до сътресения, но трябва да се случи когато има редовно правителство.

“Трябва да бъдат взети мерки за енергийно бедните. Приемането на директива 1711 може да отключи доста потенциал. Няма как да игнорираме факта, че тя е свързана с плана Re Power EU. Трябва да отключим тези пари и най-вече средствата за ЕСО. Имаме шест месеца в които можем да се поправим, но аз съм малко скептичен в тази предизборна среда”, обясни той.

Делян Добрев от ГЕРБ подчерта, че либерализацията на пазара е основният приоритет.

“Ако няма мнозинство, тя няма да се случи. На този етап не виждам как това ще стане. Ако отново сме от избори в избори ще си обещаваме същите неща без да имаме напредък. Добрата новина е, че пазарът се развива и държавата не трябва да му пречи. Следващата година се очакват между 2-3 хил. мегавата нови ВЕИ. Това е добра новина за потребителите, но не и за производителите. Очаквам средносрочно цените да паднат”, прогнозира той.

Андрей Вълчев от БСП е категоричен, че либерализацията трябва да де подкрепи и да се случи. Според него към момента пазарът се движи към крайности.

“Надявам се само да няма български прочит и да отчетем реалностите в истинския свят. Мястото на държавата като присъствие на пазара трябва също да бъде фокус”, добави той.