Замърсяването, деградацията на местообитанията, изменението на климата и прекомерното използване на сладководни ресурси оказват напрежение върху Европа, като само една трета от повърхностните ѝ води са в добро състояние. Предупреждението бе отправено днес, 15 октомври, от Европейската агенция за околна среда, съобщава Euractiv.
„Състоянието на водите в Европа не е добро. Нашите води са изправени пред безпрецедентен набор от предизвикателства, които застрашават водната сигурност на Европа“, каза в изявление изпълнителният директор на ЕАОС Леена Юла-Мононен.
Само 37% от повърхностните водни тела в Европа са постигнали „добро“ или „високо“ екологично състояние, мярка за здравето на водната екосистема, се казва в доклада на ЕАОС. Междувременно само 29% от повърхностните води са постигнали „добро“ химично състояние през периода 2015-2021 г., според данни, докладвани от държавите-членки на ЕС.
Подземните води в Европа – източникът на повечето питейна вода на континента – се справят по-добре, като 77% се радват на „добро“ химично състояние. Това означава, че водата е без прекомерно замърсяване от химически хранителни вещества и токсични вещества като вечни химикали (PFAS) и микропластмаси.
Повърхностните води са застрашени от замърсяването на въздуха, като изгарянето на въглища и автомобилните емисии, както и от селскостопанската индустрия, чиито изхвърлени отпадъци замърсяват почвата.
„Европейското земеделие трябва да увеличи използването на по-устойчиви органични и агроекологични практики, придружени от стимули и промяна в нашите хранителни и диетични навици“, се казва в доклада.
Европейската агенция анализира 120 000 повърхностни водни тела и 3,8 милиона квадратни километра подпочвени водни тела в 19 страни от ЕС и Норвегия. ЕАОС призова държавите-членки на ЕИП да намалят наполовина употребата на пестициди до 2030 г.
„Трябва да удвоим усилията си, за да възстановим здравето на нашите ценни реки, езера, крайбрежни води и други водни обекти и да се уверим, че този жизненоважен ресурс е устойчив и сигурен за бъдещите поколения“, каза Юла-Мононен.
Ефектите от изменението на климата, включително екстремни суши и наводнения, както и прекомерното използване на сладководни ресурси, оказват напрежение върху езерата, реките, крайбрежните и подпочвените води в Европа както никога досега. Правителствата трябва да дадат приоритет на намаляването на потреблението на вода и възстановяването на екосистемите, се посочва още в анализа ЕАОС.