10.09.2024

Водните резервоари в Сицилия и Сардиния са почти празни

Сушите, които осакатяват Сицилия и Сардиния, са два пъти по-вероятни от причинените от човека промени в климата. Двата най-големи острова в Италия страдат от изключително ниски валежи и много високи температури през последните 12 месеца, пише euronews.com.

„Без ефектите от причиненото от човека затопляне, сушите и на двата острова не биха били класифицирани като екстремни [съгласно системата за класификация на мониторинга на сушите в САЩ]“, според учени от World Weather Attribution (WWA).

През февруари и юли италианските власти дори обявиха извънредно положение за средиземноморските острови на фона на най-голямата суша от 20 години.

Сушите оказаха сериозно въздействие върху селското стопанство и туризма

Предизвиканите от климата засушавания са основен проблем за тези острови, където селското стопанство и туризмът са гръбнакът на икономиката. Реколтата от пшеница и маслини, основни продукти на средиземноморската диета, е особено силно засегната.

Поради огромните загуби на пшеница, сицилианските фермери дори трябваше преждевременно да заколят животните.

​​В края на юли информационна агенция AFP съобщи, че “съкрушителната суша в Сицилия е изсушила полета със зърно, лишила е добитъка от пасища и е разпалила вълна от горски пожари, причинявайки щети, които вече се оценяват на 2,7 милиарда евро тази година.”

В Сардиния, докато селското стопанство е по-слабо застъпено в икономиката, секторът има други предизвикателства.

„Културите, използвани за производството на емблематичната италианска кухня, като пшеница и маслини, умират в свирепа жега доста над 40°C“, казва Фридерике Ото, съосновател на WWA.

С наближаването на края на европейското лято сушата продължава и водните резервоари на двата острова са почти празни, въпреки водните норми от февруари, което поражда опасения за проблеми с водоснабдяването и по-големи загуби в земеделието.

Нуждата от смекчаване и адаптиране

Предвид заплахата от 2 градуса по Целзий затопляне над прединдустриалните нива, сушата вероятно ще стане по-често срещана и интензивна в световен мащаб. Докато смекчаването на глобалното затопляне е от съществено значение, за да се предотврати превръщането на подобни засушавания в ново нормално, адаптирането също ще играе ключова роля, според експертите на WWA.

Инвестирането в устойчива инфраструктура и опазване на водата ще бъде необходимо за адаптиране към по-топъл климат на тези средиземноморски острови.