Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова лидерите на Г-20, които са в Рио де Жанейро на двудневна среща, да се намесят и да тласнат преговорите за климата на СОР29 в Баку в положителна посока.
„Успешният резултат на COP29 все още е постижим, но ще изисква лидерство и компромис, при това именно от страните от Г-20“, заяви Гутериш, който ще присъства на срещата на върха на най-големите икономики в света, която започна днес.
Без напредък на СОР29
Годишните преговори за климата в Баку са в задънена улица точно в средата на конференцията. След седмица напрегнати преговори държавите все още са далеч от споразумение.
Развиващите се страни настояват за сделка за 1 трилион долара годишно за инвестиции в климата. Разговорите буксуват около крайната цифра, вида на финансирането и кой трябва да плати. Западните страни искат Китай и богатите държави от Персийския залив да се присъединят към списъка с донори.
„Вниманието, естествено, е върху Г-20. Най-богатите страни генерират 80% от глобалните емисии. Дойде времето точно тези страни да дадат пример“, каза Гутериш.
Какво казаха световните лидери в Рио?
Няколко от световните лидери обърнаха внимание на климатичните проблеми в Рио де Жанейро. Президентът на САЩ Джо Байдън, напомни за двустранното финансиране за климата от 11 милиарда долара, което неговата администрация е отпуснала тази година. Във връзка с новоизбрания президент Доналд Тръмп, който поема поста след два месеца, Байдън заяви, че
„никой не може да обърне революцията на чистата енергия“.
Ръководителят на Европейския съюз Урсула фон дер Лайен и президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса съвместно стартираха кампания за насърчаване на възобновяемите енергийни източници в Африка.
„Утрояването на възобновяемите енергийни източници в световен мащаб до 2030 г. би означавало намаляване на емисиите на CO2 с 10 милиарда тона“, посочи Фон дер Лайен на събитие, организирано от обществената група Global Citizen.
Тя подчерта, че ЕС увеличава инвестициите по света за изграждането на инфраструктура от възобновяеми източници, особено в Африка чрез програмата Global Gateway на блока, предназначена да съперничи на китайската инициатива „Един пояс, един път“.
Европейският съюз е най-големият донор в света за финансиране на климата, повечето от което преминава през многостранни фондове.
Китайският президент Си Дзинпин – чиято страна е най-големият замърсител на планетата – призова Г-20 да засили международното сътрудничество срещу изменението на климата.
„Лидерите на най-големите икономики в света трябва да координират усилията си в области като зелено и нисковъглеродно развитие, опазване на околната среда, енергиен преход и отговор на изменението на климата. Г-20 трябва да осигури повече финансиране, технологии и подкрепа за изграждане на капацитет на страните от глобалния юг“, заяви той.
Бразилия се надява да насочи фокуса върху климата на двудневната среща на върха на Г-20, за да заеме видно място в заключителната декларация на срещата.
Марина Силва, бразилски министър на околната среда, каза, че е
„фундаментално участниците от Г-20 „да си напишат домашното“ и да се погрижат преговорите за COP29 да продължат напред“.