Германското правителство отделя 3,3 милиарда евро за декарбонизиране на индустрията, предава Евронюз. Парите ще финансират проекти за превръщане на икономиката с най-въглеродно интензивни индустрии в по-щадяща климата. В плана е включена и технологията за съхранение на въглерод под земята в офшорни обекти.
Новата програма е насочена най-вече към средните фирми. Германия, която притежава най-голямата икономика в Европа и много енергоемки индустрии, има за цел да намали емисиите си до нула до 2045 г.
Улавянето и съхранението на въглерод продължава да бъде спорен въпрос
Германското правителство обяви още през февруари, че планира да позволи въглеродът да се съхранява под земята в офшорни обекти. По това време членът на Зелената партия и вицеканцлер Роберт Хабек каза, че предложената „стратегия за управление на въглерода“ все още трябва да бъде превърната в подробно законодателство. Днешните съобщения изглежда затвърждават стратегията.
Противниците на технологията твърдят, че така нареченото улавяне и съхранение на въглерод (CCS) не е доказано в мащаб и е по-малко ефективно от алтернативи като слънчева и вятърна енергия за декарбонизиране на енергийния сектор.
Евронюз припомня, че през януари, ЕС подкрепи с документ улавянето на въглерод като необходимо за постигане на целта на ЕС за елиминиране на нетните емисии на парникови газове. Документът предполага, че Комисията обмисля да обещае набор от политики и финансова подкрепа за спорната техника.
Как ще работи новата програма?
Министерството на икономиката на Германия планира следващия месец да стартира програмата, която обхваща проекти за преминаване към по-щадящо климата производство. След това компаниите ще разполагат с три месеца, за да представят проектите си.
Предвижда се програмата да продължи до 2030 г. Правителството вече стартира инициатива за „въглеродни договори за разлика“, също предназначена да помогне за преминаване към по-екологични производствени методи.