26.07.2024

Германия регистрира най-влажната си година в историята

Германия току-що записа най-влажната година в историята си, като валежите са се увеличили с 35 процента, съобщава Евронюз. Средно 1070 литра дъжд на квадратен метър са паднали в страната от юли 2023 г. до юни 2024 г., в сравнение със средните 789 литра за периода 1961-1990 г. Това са най-дъждовните 12 месеца от началото на измерванията през 1881 г., според Германската метеорологична служба (DWD).

„Този ​​рекорд беше постигнат, въпреки че нито един от последните 12 месеца не се открои като върхов по отношение на падналите валежи“, заяви д-р Франк Каспар, ръководител на хидрометеорологията на DWD.

Влажният период е в ярък контраст със сухотата през последните години, като през последното десетилетие валежите са под средните.

Какво стои зад влажното време в Германия?

Миналия месец мащабни наводнения в южните германски провинции Бавария и Баден-Вюртемберг убиха шестима души – трима от тях в наводнени мазета. Река Дунав се повиши до 5,9 метра, което накара град Регенсбург да обяви извънредно положение. Това не беше единичен инцидент. През декември части от Хамбург бяха потопени, тъй като проливен дъжд падна в Северна Европа, което доведе до преливане на река Елба.

През 2023 г. в Европа са паднали 7% повече дъждове от средното като цяло, като една трета от реките са превишили „високия“ праг на наводнения с покачването на морското равнище. Италия, Гърция, Норвегия, Словения и Швейцария бяха особено силно засегнати.

Това беше и най-горещата година в историята, като температурите на повърхността на океана се повишиха до най-високите си стойности, причинявайки изпарение и довеждайки до повече дъждове в ниско разположените региони.

По-топлият въздух може да задържи повече влага, което от своя страна води до по-обилни валежи със затоплянето на климата.

Как може Европа да се подготви за нови наводнения?

Един на всеки осем европейци сега живее в район, застрашен от наводнения, сочат данните от скорошен доклад на Европейската агенция по околна среда. А континентът е крайно неподготвен за това, което предстои, се казва още в същия анализ.

Докладът призовава в бъдеще страните да избягват строителството върху заливни равнини и брегове на реки и да използват естествени решения на проблема. Те включват засаждане на дървета и растителност и възстановяване на влажни зони, които имат способността да поглъщат вода.

Тъй като много системи за управление на водите и защита от наводнения вече не отговарят на предназначението си, са необходими инвестиции, за да се осигури устойчивост.

Съгласно Директивата на ЕС за наводненията, държавите-членки трябва да начертаят зони с опасност от наводнения и да предприемат стъпки за намаляване на риска.

Освен възстановяването и поддържането на реки, басейни, езера и водоносни хоризонти, мерките трябва да включват възприемане на по-добро използване на земята и практики за управление на водите, като опазване на почвата и събиране на градска дъждовна вода, наред с други решения.