Голяма въздушно-водна термопомпа, която ще бъде доставена от Германия, ще помогне на финландската столица Хелзинки да постигне целта си за климатична неутралност до 2030 г., предава Euractiv.
Скандинавската страна залага на изключително големи термопомпи за затопляне на домовете в градски условия. От 2026 г. комуналната компания Helen Oy ще използва най-голямата в света въздушно-водна термопомпа, за да декарбонизира своята топлофикационна централа в Хелзинки.
„Много сме горди да подкрепим Helen Oy в постигането на климатична неутралност в Хелзинки“, заяви Уве Лаубер, главен изпълнителен директор на германската фирма MAN Energy Solutions. Неговата компания ще достави 33 MW термопомпа, която ще използва въздух от околностите си, за да генерира използваема топлина.
Охлаждащият агент, използван в термопомпата, е CO2, който, ако изтече в атмосферата, все още е значително по-благоприятен за климата от други алтернативи, които в момента се премахват от ЕС. В допълнение, устройството ще бъде комбинирано с два масивни 50 MW котли, които ще доставят топлина дори при температури до -20 °C и ще спестяват 56 тона CO2 годишно.
Термопомпи срещу отопление с изгаряне на дърва
Решението с гигантската термопомпа разсея първоначалните опасения, че в стремежа си да осигури неутрална по отношение на климата топлина, Хелзинки ще продължи да разчита на изгаряне на дърва – практика, вредна за горите и човешкото здраве.
Дърводобивната промишленост е една от най-развитите във Финландия. До 20% от самостоятелните домове в страната разчитат на дърва за отопление, а дори 90% от новите сгради се предлагат с печка на дърва.
Все пак още през 2021 г. градските власти изключиха изгарянето на биомаса екологично чисто решение за отоплението на столицата.
Финландия също така е един от пионерите в ЕС във внедряването на по-малки термопомпи в индивидуалните домове – почти 1,5 милиона устройства са инсталирани в страната, чието население е малко под 6 милиона жители.