Тази година човечеството е генерирало 300 милиона метрични тона повече въглероден диоксид във въздуха чрез изгаряне на изкопаеми горива, отколкото през миналата година, съобщава Евронюз.
Светът е на път да изпусне в атмосферата 37,4 милиарда метрични тона от основния газ, който улавя топлината. Това е увеличение от 0,8% спрямо 2023 г., според Global Carbon Project, група от учени, които проследяват емисиите.
Няколко доклада на ООН казват, че земното кълбо трябва да намали емисиите с 42% до 2030 г., за да има шанс за ограничаване на затоплянето до международно договорения праг от 1,5C.
Все пак увеличението на замърсяването тази година не е толкова голямо, колкото миналогодишния скок от 1,4%, посочиха учените, докато представяха данните по време на конференцията СОР29 в Азербайджан.
Въпреки спешната необходимост от намаляване на емисиите, за да се забави изменението на климата, изследователите казват, че все още няма “знак”, че светът е достигнал пик в емисиите на CO2 от изкопаеми горива.
Границата от 1,5C ще бъде премината след 6 години
„Ако светът продължи да изгаря изкопаеми горива на днешното ниво, има шест години преди да премине 1,5С над нивата от прединдустриалната епоха – границата, договорена на преговорите за климата през 2015 г. в Париж“, казва съавторът на изследването Стивън Сич.
В момента според ООН Земята вече е на 1,3С.
„Явно не правим достатъчно в глобален мащаб за намаляване на емисиите. Толкова е просто. Трябва да увеличим значително амбицията и да започнем да мислим извън кутията как можем да променим нещата, а не да бъдем толкова обвързани с интересите на изкопаемите горива“, каза съавторът на изследването Майк О’Съливан, климатолог от университета в Екзитър.
Учените са използвали докладвани емисии от богати страни и данни от петролната индустрия, посочи О’Съливан. Стойността за 2024 г. включва прогнози за последните няколко месеца.
Къде въглеродните емисии продължават да нарастват?
Екипът на Global Carbon Project публикува данни за четирите най-големи производители на въглеродни емисии – Китай, САЩ, Индия и Европа. Той също така изготви по-подробни и окончателни данни за около 200 страни за 2023 г.
Продължаващото нарастване на въглеродните емисии е най-вече от развиващия се свят и Китай.
Много анализатори се надяваха, че Китай – най-голямата годишна въглеродна замърсяваща нация в света с 32% от емисиите – ще е достигнал пика на емисиите на въглероден диоксид досега.
Вместо това емисиите на Китай са се увеличили с 0,2% спрямо 2023 г., като замърсяването с въглища се е увеличило с 0,3%, изчислява Global Carbon Project.
Сериозно е и увеличението в Индия, която с 8% от въглеродното замърсяване на света е третият най-голям източник на въглеродни емисии. Въглеродното замърсяване в Индия е скочило с 4,6% през 2024 г., посочват учените.
Къде са паднали въглеродните емисии?
Въглеродните емисии са намалели както в САЩ, така и в Европейския съюз.
Спадът в САЩ е с 0,6%, най-вече поради намаленото използване на въглища, нефт и цимент. САЩ са отговорни за 13% от въглеродния диоксид на земното кълбо през 2024 г.
В исторически план страната е отговорна за 21% от световните емисии от 1950 г. насам, цифра, която има значение, тъй като газът се задържа в атмосферата в продължение на векове.
Двадесет и две нации са показали стабилно намаляване на емисиите, казва О’Съливан, като посочи Съединените щати като една от тях. Най-големите спадове на емисиите от 2014 до 2023 г. са в САЩ, Япония, Германия, Обединеното кралство и Украйна.
Европа, която представлява 7% от световното въглеродно замърсяване, отбеляза спад на производството на въглероден диоксид с 3,8% спрямо миналата година – воден от голямото намаляване на въглищните емисии.
Въглеродните емисии са двойно повече от тези преди 50 години
Глобалните въглеродни емисии са повече от два пъти повече от това, което са били преди 50 години, и с 50%, отколкото през 1999 г. Емисиите са се увеличили с около 6% през последното десетилетие.
„Това е необходимо напомняне за спешността, с която трябва да се справим с причината за климатичната криза. Проблемът е, че индустрията за изкопаеми горива прави и невъзможното да се задържи в бизнеса за по-дълго време. Ето защо бяха налети огромни пари в предизборната кампания на Доналд Тръмп“, каза основателят на PowerShift Africa Мохамед Адоу, който не беше част от проучването.
Въглеродният диоксид от изгарянето на въглища, петрол и природен газ от човечеството възлиза на почти 1,2 милиона килограма от улавяния на топлина газ всяка секунда.