Преговорите по Глобалния договор за пластмаси започват в понеделник в Бусан, Южна Корея. Срещата ще продължи една седмица, предава Евронюз.
Целта е да се създаде правно обвързващ договор, който да се справи с проблема със замърсяването с пластмаса в света, като се справи с материала през целия му жизнен цикъл.
Световното производство на пластмаса се е увеличило над 200 пъти до почти 460 милиона тона годишно от 1950 г. насам, според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Ето какво се очаква от петата и последна среща на Междуправителствения комитет за преговори (INC) на ООН относно замърсяването с пластмаси.
Защо се нуждаем от Глобален договор за пластмасите?
През 2022 г. INC даде ход на процеса на изготвяне на Глобален договор за пластмасите.
Производството на пластмаса се е увеличило през последните десетилетия, но рециклирането донякъде се бори срещу тази тенденция. Към 2015 г. само 9% от всички произведени някога пластмасови отпадъци са били рециклирани.
Това доведе до филтриране на около 19 милиона тона пластмаса в естествената среда всяка година, нещо което е вредно и дори фатално за дивата природа.
Предвижда се производството на пластмаса да се удвои или дори утрои до 2040 г., растеж, който ще използва приблизително една четвърт от оставащия въглероден бюджет за целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5C.
Какво ще се обсъжда на разговорите за Глобалния договор за пластмаса?
По време на предишните четири срещи INC обсъди подробностите за това какво ще бъде включено в договора.
Разглежданите мерки включват постепенно премахване на производството на пластмаса, подобряване на управлението на отпадъците, изисквания за проектиране на пластмасови продукти и финансиране на глобалния преход от пластмаса.
Срещите обаче бяха белязани от разногласия, което доведе до все по-дълъг проектодоговор.
Ключовите области на дискусия включват кои вредни химикали трябва да бъдат забранени в пластмасовите продукти и как нациите ще финансират мерките, решени в окончателен договор.
Съществува също голямо разногласие относно това дали сделката трябва да включва намаляване на обема на глобалното производство на пластмаса.
Има и някои области, в които има консенсус, включително необходимостта от подобрено управление на отпадъците, рециклирането и производството на пластмаси за многократна употреба.
INC се надява, че окончателна сделка ще бъде договорена по време на преговорите, но ако не може да се постигне споразумение, вероятно ще допълнителна среща през 2025 г.
Кои са ключовите нации в преговорите за Глобалния договор за пластмаса?
Основните участници, които се противопоставят на намаляването на производството на пластмаса, са тези със значителни индустрии за изкопаеми горива, като Саудитска Арабия, Русия и Иран.
Те настояват управлението на отпадъците да бъде ключовото решение за пластмасовото замърсяване.
Въпреки това 40 страни и региони, включително ЕС, Швейцария и Фиджи, подписаха декларация, наречена „Мост към Бусан“, която се застъпва за „устойчиви нива на производство“.
САЩ, които са отговорни за 17% от световното производство на пластмаса, не са подписали декларацията, но също така са съгласни с необходимостта от намалено производство.