12.08.2024

Големият бариерен риф е изправен пред катастрофални щети

Големият бариерен риф, едно от най-емблематичните природни чудеса на Земята, е изправен пред безпрецедентни заплахи поради покачващите се температури на океана, според ново изследване, публикувано в Nature и цитирано от esgnews.com.

Проучването, ръководено от д-р Бенджамин Хенли от Университета на Уолонгонг (UOW) и Университета на Мелбърн, предоставя тревожни доказателства за сериозното въздействие на предизвиканото от човека изменение на климата върху най-голямата система от коралови рифове в света.

Изследването реконструира 400 години летни температури на морската повърхност в Коралово море, разкривайки, че последните горещини са най-екстремните в този обширен исторически запис. Проучването комбинира геохимични данни от коралови ядра със симулации на климатични модели, за да разбере температурните тенденции и тяхното въздействие върху рифа.

Констатациите показват, че човешкото влияние е довело до драматично повишаване на температурите на морето, което е довело до многократно масово избелване на корали.

„Когато начертах точката от данни за 2024 г., трябваше да проверя три пъти изчисленията си – беше извън графиките – далеч над предишния рекорд през 2017 г. Почти не можех да повярвам. За съжаление тази година отново се случи масово избелване на корали”, казва Д-р Хенли.

Скорошни горещи вълни и събития с масово избелване

Проучването подчертава, че пет от шестте най-горещи години през последните 400 години са настъпили наскоро, включително 2024 г., когато са регистрирани най-високите температури със значителна разлика. Другите екстремни години бяха 2017, 2020, 2016, 2004 и 2022 г. Тези температурни пикове доведоха до опустошителни масови избелващи събития, сериозно увреждащи биоразнообразието на рифа и екологичното здраве.

Изследователският екип установява, че изменението на климата значително е допринесло за тези повишаващи се температури. Техният анализ на климатичния модел потвърждава, че без предизвиканото от човека изменение на климата подобни екстремни горещини биха били много малко вероятни.

„Нашият анализ на климатичния модел потвърждава, че човешкото влияние върху климатичната система е отговорно за бързото затопляне през последните десетилетия. Без спешна намеса нашият емблематичен Голям бариерен риф е изложен на риск от почти годишно избелване от високите океански температури”, коментира д-р Хенли.

Призив за спешни действия

Авторите на изследването призовават за незабавни и координирани глобални усилия за борба с изменението на климата и смекчаване на по-нататъшните щети на рифа. Те подчертават необходимостта от по-дълбоко намаляване на емисиите на парникови газове, за да се предотврати екологичният колапс на рифа.

„Имаме много от ключовите решения за спиране на изменението на климата; това, от което се нуждаем, е стъпаловидна промяна в нивото на координирани национални и международни действия за преминаване към нетна нула. Никога не можем да губим надежда. Всяка част от градуса затопляне, която избегнем, ще доведе до по-добро бъдеще за човешките и природните системи на нашата планета”, подчертава д-р Хенли.

Въпреки убедителните доказателства, представени от учените, Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО наскоро реши да не включва Големия бариерен риф като застрашен. Това решение беше посрещнато с критики от научната общност, която твърди, че настоящата траектория на рифа изисква спешно внимание и намеса.