След няколко дни на адски горещи температури в Южна Европа, вече се забелязва известно облекчение в някои региони, предава Евронюз. Екстремните горещини, които засегнаха много южни и източни страни на континента този месец, отчасти се дължат на вълна горещ въздух от Северна Африка.
Съобщава се, че множество хора са загинали в Италия, а предупрежденията за екстремни горещини и смърт продължават да се издават за различни страни – от Португалия до Румъния и Кипър. Но смъртоносната жега най-накрая се очаква да намалее на много места през тази седмица.
Защо горещата вълна продължи толкова дълго?
„Всичко е свързано с доста постоянен широкомащабен метеорологичен модел. Южните и източните части на Европа се оказаха под това, което наричаме хребет с високо налягане, известен също и като топлинен купол – основно голяма зона с високо налягане с много много топъл въздух, който не се движи много“, обяснява Ларс Ловински, метеоролог в метеорологичната служба Weather & Radar.
Областите с ниско налягане с по-хладни и по-променливи условия доминират в картината по-близо до Атлантика. Така Северна Европа е пощадена от изгарящата жега, дължаща се на струйния поток: лента от бързо движещ се въздух в горните нива на атмосферата, която разделя тези два метеорологични режима.
„Там, където се срещат двете въздушни маси – от Южна Франция и Алпите до балтийските държави – имаше няколко кръга проливен дъжд и силни гръмотевични бури с голяма градушка и силен вятър“, добавя Ловински.
Кога се очаква да свършат горещите вълни в Южна Европа?
Температурите са били около 6-12C над средните стойности за времето от годината, разпалвайки горски пожари и изисквайки рекордна консумация на енергия. Някои райони са приели специални планове за отопление, включително отваряне на климатизирани пространства и забрана на работа на открито, за да се защитят хората.
Необичайно горещото време се очаква да продължи още няколко дни, според Weather & Radar, като температурите отново ще скочат до 35-40C на места като Сърбия, Италия, Албания, Гърция, Румъния и България.
„Добрата новина е, че най-лошото от този изключително горещ период вече е зад нас. Тенденцията за тази седмица показва постепенно намаляване към по-обичайни за сезона условия. Но това нахлуване на по-хладен и по-свеж въздух може също да предизвика силни гръмотевични бури на места, особено на Балканите“, казва още Ловински.
Въпреки че горещата вълна намалява, температурите все още се очаква да останат високи през останалата част от месеца. AccuWeather прогнозира нисък праг на температурите от 30 градуса за много места в Южна Европа до 25 юли.
Колко още екстремни горещи вълни се очакват в Европа това лято?
Благодарение на широкомащабния метеорологичен модел, синоптиците предвидиха идването на горещата вълна още в края на юни. Но прогнозирането на горещи вълни – особено тяхната интензивност и продължителност – остава предизвикателство и експертите не са сигурни какво ги очаква през останалата част от лятото.
Старшият метеоролог на AccuWeather Тайлър Ройс обаче казва, че е малко вероятно да видим повторение на широко разпространената горещина от миналата седмица.
„Шансът локализирана екстремна топлина (35C+) да се появи за ден или два наведнъж в типичните места е по-вероятно да се случи, особено в средата на август. Изглежда, че през втората половина на август има вероятност температурите да се върнат до 30-35C за определен период от време“, казва Ройс.
За Ловински по-голямото предизвикателство е съобщаването на рисковете, които идват с продължителните горещи вълни.
„Екстремните и понякога рекордни температури, които наблюдавахме през последните няколко дни, също са ясен индикатор, че изменението на климата влошава тези горещи периоди. Горещите вълни сега са по-интензивни и това включва и нощните температури. Предаването на този риск и как да се подготвят хората, животните и инфраструктурата е все по-важно“, заяви той.