04.10.2024

Горските пожари изгарят въглеродния бюджет на човечеството

Горските пожари изгарят въглеродния бюджет, който хората са разпределили, за да ограничат глобалното затопляне, показва ново проучване, цитирано от Гардиън.

Авторите на анализа казват, че тази ускоряваща се тенденция се приближава, а може би вече и е нарушила “критичен температурен праг”, след който пожарите причиняват значителни промени в дървесната покривка на Земята и съхранението на въглерод.

„Тревожно е, че най-новата температура, при която в световен мащаб тези въздействия стават ясно изразени, е 1,34°C – близо до настоящите нива на затопляне над прединдустриалните нива“, казват от метеорологичната служба на Обединеното кралство, която е провела изследването.

В момента горски пожари има в Бразилия, САЩ, Гърция, Португалия и дори в Арктическия кръг на фона на двете най-горещи години на Земята в записаната история.

Всеки пожар има двойно въздействие върху глобалния климат: първо, чрез отделяне на въглерод от изгорелите дървета и второ, чрез намаляване на капацитета на горите да абсорбират въглероден диоксид.

Това допринася за увеличаването на топлината в земната система, която вече е повишена от изгарянето на газ, нефт и въглища. Глобалните температури вече са с 1,3C по-високи, отколкото в прединдустриалната епоха, според Метеорологичната служба.

Горите стават по-уязвими от пожари

С повишаването на температурите сушите стават по-чести, дъждовните сезони се скъсяват и горите стават по-уязвими от пожари.

Тази тенденция се влошава от разчистването на земя за ферми, което е особено силно изразено в Южна Америка. Отделно проучване миналата седмица показа, че континентът става по-топъл, по-сух и по-запалим.

Други изследвания показват, че Амазонка претърпява „критично забавяне“, като повече от една трета от тропическите гори се борят да се възстановят от суша след четири сухи периоди за по-малко от 20 години.

Тези комбинирани въздействия превръщат горите от въглеродни уловители във въглеродни източници.

Това прави по-трудно забавянето на глобалното затопляне, дори преди светът да достигне целта от Парижкото споразумение за климата от 1,5С.

„Пожарите намаляват способността на горите и другите екосистеми да съхраняват въглерод, стеснявайки възможностите ни да контролираме глобалното затопляне“, каза д-р Шантел Бъртън, водещ автор на изследването.

Учените също се притесняват от бързото топене на ледените шапки, което намалява способността на планетата да отразява слънчевата светлина обратно в космоса.