17.12.2024

“Горският град” на Китай задава нови стандарти в устойчивия градски дизайн

Над 1 милион души умират всеки ден от замърсяването на въздуха в Китай. Страната се опитва да обърне този тренд с иновативни решения. Италианският архитект Стефано Боери проектира изграждането на първия в света “горски град” Лиуджоу (Liuzhou) – новопостроен мегаполис, който “поглъща” собствения си токсичен смог с 1 милион растения и 40 000 дървета.

100 различни вида растения са планирани да растат по балкони и покриви на градските небостъргачи, разположени по поречието на река Лидзян в Южен Китай. Иновативната идея има за цел да създаде нов план за градски дизайн, който интегрира растения в конструкцията. Веднъж завършени, растенията ще поглъщат и ще попиват замърсителите от токсичната среда.

Визионерският дизайн на Стефано Боери

Разположен на север от Луджоу, в провинция Гуанси, градът, проектиран от Стефано Боери, е на ръба на революционна трансформация. Проектът е вдъхновен от успешния прототип на Bosco Verticale в Милано, който Стефано масира, за да създаде цял град, интегриран с биоразнообразие и устойчива архитектура. Той е поръчан от градоустройството на община Лиуджоу и е изграден в северната част на Лиуджоу по поречието на река Лидзян, пише realtynxt.com.

Зелен градски оазис

Горският град Люджоу ще бъде дом на около 30 000 жители, но растителната популация е това, което наистина го отличава. В града има приблизително 40 000 дървета и един милион растения, представляващи над 100 вида.

Тази обширна зеленина не е ограничена до паркове и алеи, а се простира до фасадите на сградите, създавайки вертикална гора, която значително ще подобри качеството на въздуха и биоразнообразието.

Когато градът се развие напълно, той ще може да абсорбира почти 10 000 тона CO2, 57 тона замърсители годишно и ще произвежда приблизително 900 тона кислород годишно. Тази естествена система за филтриране ще помогне за облекчаване на сериозните проблеми със замърсяването на въздуха, които измъчват много от градските райони на Китай.

Устойчив живот и енергийна ефективност

Отвъд зеления си балдахин, градът е проектиран да бъде самодостатъчен откъм енергия. Геотермалната енергия ще се използва за отопление и охлаждане на сгради, докато слънчевите панели, инсталирани на покривите, и системите за вятърна енергия ще осигурят възобновяема енергия. Този интегриран подход гарантира, че градът може да се поддържа, без да разчита на външни енергийни източници, поставяйки нов стандарт за енергийно ефективно градско планиране.

Разпространението на растителност в града ще създаде естествено местообитание за различни видове, насърчавайки богата екосистема от птици, насекоми и малки животни. Това биоразнообразие не само ще подобри жизнената среда за обитателите, но и ще допринесе за една балансирана и здрава градска екосистема.

Модел на бъдещето

Дизайнът на “Liuzhou Forest City” е силно адаптивен към местната среда. Градският план следва естествените контури на околните планини, интегрирайки се безпроблемно с пейзажа. Този „иновативен модел“ позволява на града да диша и да взаимодейства хармонично със своята среда, като предлага план за бъдещо градско развитие в екологично чувствителни райони.

Горският град Лиуджоу е свидетелство за това какво може да се постигне синхрон, когато иновативният дизайн се срещне с екологичното съзнание. Справяйки се с належащия проблем със замърсяването на въздуха и осигурявайки устойчив модел на живот, той предлага поглед към бъдещето на градското развитие.

Решенията в Лиуджоу могат да проправят пътя към по-зелени и по-здравословни градски жилищни пространства в световен мащаб. Горският град е нещо повече от градско развитие – това е жив, дишащ организъм, който предефинира връзката между хората и природата.