22.09.2024

Гренландия има централно място в глобалната надпревара за критични материали

Европейският комисар по международните партньорства Юта Урпилайнен посети през изминалата седмица Гренландия в последния ход на Комисията за укрепване на сътрудничеството в енергетиката и критичните суровини, предава Euractiv.

Територията с по-малко от 60 000 жители, свързана с ЕС чрез Дания, но не част от Съюза, е обект на нарастващ европейски интерес.

Гренландия има големи запаси от критични суровини като литий, които са от решаващо значение за изграждането на нови технологии за чиста енергия като вятърни турбини, слънчеви панели и батерии. В доклад на Центъра за минерали и материали (MiMa) към Геоложкото проучване на Дания и Гренландия се казва, че Гренландия е дом на 11 от 34-те суровини, считани за „стратегически важни“ от ЕС.

Състезанието за чисти технологии обаче е глобално и Европа не е единственият играч, който се интересува от територията.

САЩ отвориха отново консулство в Гренландия през 2020 г., а тогавашният президент Доналд Тръмп дори обяви, че обмисля закупуване на територията от Дания. Китай също така инвестира в летищата, пристанищата и мините на Гренландия.

Предстоящ бум

В момента само две мини са активни и експлоатират скъпоценни камъни на този арктически остров.

Но тази цифра вероятно ще се промени. Проектът за добив на титан, Dundas IImenite, подкрепен от консорциума Bluejay Mining, и проектът за цинково олово на австралийската компания Ironbark, са одобрени от правителството на Гренландия.

През юни 2024 г. американската компания Critical Metals обяви, че е платила 197 милиона евро, за да поеме проекта за добив на редкоземни елементи „Tanbreez“ в Гренландия.

Все по-близка връзка

Посещението на комисар Урпилайнен е последният ход на ЕС на територията.

През ноември 2023 г. Комисията подписа меморандум за разбирателство относно основните суровини с правителството на Гренландия.

Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен посети територията през март 2024 г., за да открие офис на ЕС в столицата на територията Нуук, като обяви нови работни места в Гренландия.

„Трябва да осигурим по-добра сигурност на доставките за Европа. Сигурна съм, че можем да се възползваме от по-голямо сътрудничество в тези области“, заяви тогава Фон дер Лайен.

Въпреки че ЕС трябва да се конкурира с други световни сили за влияние на територията, той може да се радва на поне едно предимство. Гренландия е част от Кралство Дания и се счита за отвъдморска страна и територия на ЕС. Съгласно това споразумение вече е предвидено да получи 225 милиона евро финансиране от ЕС.

Планирано е и по-нататъшно сътрудничество. Първата по рода си търговска мисия ЕС-Гренландия ще се проведе на 30 септември с акцент върху критичните суровини и възобновяемата енергия.