Само седмици след като Гърция беше засегната от най-ранната гореща вълна през юни, части от страната са изправени пред нова криза: сериозен недостиг на вода. Извънредно положение е обявено в Сифнос на Цикладите, Лерос на Додеканезките острови, Сами на Кефалония и в части от Крит. Властите и местните настояват за спешна намеса, тъй като водните запаси пресъхват, съобщава euronews.com.
Нивата на водата са ниски и на полуостров Атика, който обхваща Атина. На остров Наксос в Южно Егейско море най-големият резервоар е пресъхнал поради ниските валежи и горещото време, съобщава агенция Ройтерс.
Миналият месец беше най-топлият юни в световен мащаб и 13-ият пореден месец с рекордни температури, според Европейската климатична служба Коперник. Той също така отбеляза 12-ия пореден месец, в който светът е бил с 1,5C по-топъл от прединдустриалните нива – крайности, свързани с емисиите, причинени от човека.
Какво стои зад недостига на вода в Гърция?
Малки или никакви валежи през последните месеци, съчетани с горещи температури до 40C, доведоха до проблема, който се влоши от лошата инфраструктура и липсата на поддръжка на инсталациите за обезсоляване на островите.
Горските пожари допълнително допринесоха за проблема в някои региони, като пожарът през юни на Серифос унищожи част от водоснабдителната мрежа на острова. Островът сега е изправен пред най-ниските си водни запаси от 20 години насам.
Тъй като нуждите от водоснабдяване и напояване са в пика си, фермерите са засегнати особено тежко, тъй като язовирите не успяват да задоволят нуждите им. Някои са принудени да разчитат на кладенци, замърсени с морска вода поради ниски нива на водата.
Инфраструктурата за туристи натоварва ресурсите в пика на летния сезон
Докато натовареният туристически сезон продължава, инфраструктурата за посетители също натоварва ресурсите. Някои острови вече са взели нещата в свои ръце, като Карпатос и Серифос налагат ограничения върху допълването на плувните басейни. Във Вианос на Крит са поставени строги ограничения върху използването на вода за напояване.
Малкият остров Липси в Додеканезите беше една крачка напред, като забрани изграждането на плувни басейни през горещото лято на 2023 г., за да насърчи по-устойчив подход към туризма. Междувременно северният остров Тасос инвестира в инсталация за обезсоляване, за да направи морската вода годна за пиене.
В местата, където е обявено бедствено положение, процесите за пренос на вода, подобряване на доставките и достъп до държавно финансиране са ускорени. Три нови кладенеца са планирани в Крит, докато флотът е изпратил вода до Лерос, според съобщения в местните новини.