16.08.2024

Депозитните системи в Европа и приложение на стандартите GS1

На фона на Европейската зелена сделка и целта на Европейския съюз за преход към кръгова икономика и намаляване образуването на отпадъци, Депозитните системи (ДС или DRS) набраха значителна популярност в Европа като устойчиво решение за борба със замърсяването с пластмаси и насърчаване на рециклирането. Тези програми имат за цел да ограничат еднократната употреба на опаковките от напитки, като пластмасови бутилки и алуминиеви кенове, като стимулират потребителите да ги връщат за рециклиране.

Ефективността на DRS се е доказала и ЕС признава потенциала на системите за връщане на отпадъци като инструмент за постигане на амбициозните си цели за устойчивост. Освен това, системите често гарантират, че събраните материали са с високо качество и могат лесно да бъдат рециклирани, а получената суровина да бъде вложена в нови продукти.

По дефиниция схемата за депозит и връщане е система, при която крайният потребител заплаща депозит при закупуване на опакован или напълнен продукт, а депозита му се възстановява, когато опаковката се върне в събирателен пункт, създаден за тази цел.

Съгласно последната версия на Регламента за опаковките и отпадъците от опаковки до 1 януари 2029 г. държавите членки на ЕС трябва да предприемат необходимите мерки, за да осигурят годишното разделно събиране на най-малко 90 процента от теглото на опаковките, които са пуснати на пазара за първи път в съответната държава членка през дадена календарна година, като видовете опаковки са: пластмасови бутилки за напитки за еднократна употреба с вместимост до три литра; метални контейнери (кенове) за напитки за еднократна употреба с вместимост до три литра.

В България Министерство на околната среда и водите работи за въвеждане на депозитната система за отпадъци от опаковки. Според разчетите на министерството, с изпълнените до момента дейности и заложените цели, може да се постави начало на депозитна система в страната ни през 2026 г.

Приложение на стандартите GS1 в Европа

Приложението на стандартите GS1 при депозитните системи в Европа се разяснява в нова брошура, съобщи Българската търговско-промишлена палата. Тя има за цел да покаже как се използват стандартите GS1 при депозитни системи в Европа.

Проучването е направено от GS1 в Европа и отделни GS1 национални организации от Европа предоставиха информация за това как се използва GTIN (баркод на продукта) в депозитните системи в техните страни. Системите за връщане на депозити са чудесен пример за GS1 стандартите в действие.

Използването на стандартите спомага за ефикасността на веригите за доставки и позволява на потребителите да правят информиран устойчив избор при покупка, напомнят от БТПП. Според проучване на GS1 в Европа, 90 на сто от организациите и фирмите, попадащи в обхвата, вече прилагат GS1 стандартите в своята дейност, което е предпоставка за подобряване на оперативната съвместимост на депозитната система.

Използването на глобалните стандартни идентификатори GTIN и SSCC, и стандартни баркодове може да опрости оперативната съвместимост на ДС. Анкетата показва още, че основният използван идентификатор е GTIN, а използваните символи за кодирането му са EAN-13, EAN-8, UPC-A и UPC-E.

В част от системите се определя допълнителен GTIN номер за идентифициране на амбалажа, за да могат търговците на дребно да идентифицират основните му характеристики (такса за депозит, тегло, размери и др.) или да генерират разписката, която потребителят да използва при събирането на депозита.

GS1 QR кодът може да помогне на потребителите да бъде предоставена допълнителна информация за това, как правилно да рециклират опаковките, попадащи в обхвата на регламента, както и за указване на местата, определени за връщане на опаковките.