28.07.2024

Децата, живеещи близо до зелени площи, имат по-здрави бели дробове

Децата, живеещи в по-зелени квартали, имат по-добра белодробна функция, се твърди в ново проучване, цитирано от Евронюз. Изследването, ръководено от Барселонския институт за глобално здраве (ISGlobal), разглежда данни за 35 000 деца в осем различни европейски страни – Дания, Франция, Италия, Литва, Норвегия, Холандия, Испания и Обединеното кралство.

Проучването открива здрава връзка между излагането на зелени площи в ранна детска възраст и по-добрата белодробна функция. Установено е, че децата, живеещи в по-зелени квартали, имат по-добра белодробна функция. Тези, които живеят по-далеч от зелените площи, имат по-малък обем на белите дробове – максималното количество въздух, което човек може да издиша без ограничение във времето след дълбоко вдишване.

„Нашите констатации подчертават значението на интегрирането на зелени площи в градската среда за по-добро респираторно здраве, особено при децата“, казва водещият автор на изследването Мартин Врихейд.

Как зелените площи подобряват здравето на дихателните пътища?

Авторите на изследването казват, че нашето разбиране за това как зелените площи влияят върху функцията на белите дробове е все още непълно, но те имат някои теории.

„Знаем, че зелените площи намаляват замърсяването на въздуха, което от своя страна се отразява на здравето на дихателните пътища. Ние също така вярваме, че зелените пространства могат да изложат децата на полезна микробиота, която може да допринесе за развитието на имунната система и индиректно да повлияе на белодробната функция. И накрая, зелените площи в близост до дома вероятно отразяват наличието на зони за игра, които насърчават физическата активност на възраст, когато белите дробове все още се развиват“, обяснява Аманда Фернандес, изследовател на ISGlobal, която взе участие в проучването.

В изследването са били разгледани и домашните адреси на майките по време на бременност, за да се види дали зелените площи са имали влияние преди раждането. Зеленината не е свързана с нито един от показателите за респираторно здраве, което предполага, че подобрената белодробна функция е свързана с нещо, което се случва в детството. Въпреки че се наблюдава по-добра белодробна функция при деца от всякакъв социално-икономически произход, ефектът е по-силен при тези от по-висок социално-икономически произход.

„Едно възможно обяснение за това би могло да бъде, че семейства с висше образование или по-високи доходи може да имат достъп до по-висококачествени, по-безопасни и по-добре поддържани зелени площи“, казва Фернандес.