Около едно от осем деца в световен мащаб е било значително засегнато от 10-те най-големи екстремни метеорологични явления досега тази година. За това алармира организацията за правата на детето Save the Children, предава Евронюз.
Стотици милиони деца са били принудени да напуснат домовете си, разчитайки на помощ или пропускайки училище.
С изменението на климата екстремните метеорологични явления стават все по-чести и тежки, като децата често понасят основната тежест на тези бедствия.
400 милиона деца са засегнати от затварянето на училища поради екстремни метеорологични явления
Нов анализ на Save the Children показа, че от 1 януари до 29 октомври около 300 милиона деца в Азия, Африка и Бразилия – около 12,5 процента от общото детско население от 2,4 милиарда в света – са били засегнати от най-лошите екстремни климатични явления.
Скорошно проучване на Световната банка установи, че средно на 400 милиона ученици са били затворени училищата поради екстремни метеорологични условия от 2022 г. насам.
Тропическата буря Трами, която връхлетя Филипините преди седмици, спря училището за 19,5 милиона деца.
Наводненията в Западна и Централна Африка принудиха 10 милиона деца да напуснат училище, докато безпрецедентна гореща вълна в Южна Азия изгони 256 милиона деца от училище.
Милиони деца се нуждаят от хуманитарна помощ
Според ООН предизвиканото от човека изменение на климата също е влошило свързаната с Ел Ниньо суша, която изгори земята и унищожи реколтите в Южна Африка през по-голямата част от тази година.
В този регион 70% от населението разчита на селското стопанство, за да оцелее. ООН нарече това най-лошата суша от 100 години.
Децата също бяха засегнати от други случаи на екстремно време – наводнения, циклони и мусони в Бангладеш, Африканския рог, Демократична република Конго, Южен Судан и Бразилия.
Тайфунът Яги, който връхлетя Югоизточна Азия през септември, постави около 1,5 милиона деца в нужда от хуманитарна помощ.
Спешна необходимост децата да бъдат поставени в центъра
С изменението на климата екстремните метеорологични явления стават все по-чести и тежки, като децата често понасят основната тежест на тези бедствия.
Световната метеорологична организация изчисли, че броят на глобалните екстремни метеорологични явления се е увеличил пет пъти през последните 50 години.
Save the Children каза, че анализът, показващ степента, до която децата са засегнати, подчертава неотложната необходимост те да бъдат поставени в центъра на разговорите на срещата на върха на COP29 относно изменението на климата в Баку.
Тъй като по-голямата част от засегнатите деца живеят в страни с ниски и средни доходи, световните лидери трябва повече от всякога да дадат приоритет на децата, живеещи в бедност, неравенство и дискриминация.
На COP29 в Баку Save the Children призовава правата, исканията и уязвимостите на децата да бъдат включени в Новата колективна количествена цел за финансиране на климата (NCQG), както и в националните и глобалните планове за адаптиране.
Организацията също така призовава за подобряване на възможностите за участие на децата в COP, така че те да могат да участват във вземането на решения, които ги засягат.