“Социалният елемент по отношение на справедливият преход е много важен. Ако искате да ограничите емисиите на национално ниво, трябва повече неща да се направят в по-замърсените региони. Преходът трябва да е съобразен със съответните региони и дружествата, които оперират в тях, както и за хората, които живеят в региона. Трябва да се насърчават дейности, които до момента не е било възможно да се осъществяват там”.
Това заяви Джордж Кремлис, почетен председател на Европейската комисия, по време на международната конференция „Възможности за справедлив преход отвъд границите“, организирана от „Бранд Медиа България“. Събитието е част от проекта “Преход на възможностите”, финансиран с европейски средства.
Той разказа за прехода на Гърция и затварянето на единствената компания за лигнитни въглища в страната.
“Гърция успя да договори условия за единствената си енергийна компания за лигнитни въглища, които да ѝ помогнат да стане зелена компания. Това е важно, защото тези предприятия са били част от икономическата среда на региона. Не можем просто да ги затворим, те са осигурявали работа на стотици хора”, посочи Кремлис.
Той подчерта, че в България няма специален закон за публично-частните партньорства, само закон за концесиите.
“В регионите трябва да има планове по места и да се знае къде какво ще има – соларни инсталации, вятърни паркове. Важно е в някои от регионите да има газопроводи. Не знам кога ще спрем да използваме газ, но мисля, че ще използваме още дълго време. Тези газопроводи, които ще се изградят в бъдеще, трябва да имат двойна употреба. Газопроводи, които в някакъв момент да бъдат използвани за пренос на водород”, обясни той.
Според него трябва да се предвиди “бърза писта” за някои проекти, особено в сферата на ВЕИ.
“В Гърция имаме такива “бързи писти”. Държавен орган, който би могъл да работи добре с министерствата, в него да има представители на общините и да действа чисто на оперативно ниво”, посочи той.
Джордж Кремлис обясни, че Гърция цели да намали с 80% емисиите до 2030 г. и ще се откаже от въглищата до 2028 г.
“Най-бързият начин да се намалят емисиите е да спрем да произвеждаме енергия от лигнитни въглища, защото те са най-замърсяващи. Полша няма краен срок за затваряне на своите централи и те трябва да работят с най-високите стандарти. Гърция се насочи направо към крайната цел”, допълни още той.