Азербайджан, страната домакин на глобалната среща за климата COP29, предвижда голямо увеличение на производството на изкопаем газ през следващото десетилетие, разкри нов доклад. Авторите също така настояват, че решаващите преговори не би трябвало да се модерират от „тези, които имат личен интерес да държат света прикрепен към изкопаемите горива“, предава Гардиън.
Азербайджанската държавна петролна и газова компания Socar и нейните партньори са готови да увеличат годишното производство на газ в страната от 37 милиарда кубични метра (bcm) в момента до 49 bcm до 2033 г. Socar също наскоро се съгласи да увеличи износа на газ за Европейския съюз със 17 % до 2026 г.
Срещата на върха COP29, която започва на 11 ноември, идва в момент, когато учените казват, че рекордно високите емисии на въглероден диоксид означават, че „бъдещето на човечеството виси на косъм“. Международната агенция по енергетика заяви през 2021 г., че не трябва да се извършва нова експлоатация на изкопаеми горива, за да се изпълни целта емисиите на CO2 да паднат до нула до 2050 г.
Но през 2023 г. Socar е насочила 97% от капиталовите си разходи към петролни и газови проекти, сочи докладът. Компанията стартира „подразделение за зелена енергия“ няколко седмици след като Азербайджан бе определен за домакин на COP29, обещавайки инвестиции във вятърни и слънчеви проекти, както и технологии за улавяне на въглерод. Но според доклада, възобновяемите операции на Socar остават незначителни.
Планът за действие в областта на климата на Азербайджан беше оценен като „критично недостатъчен“ от Climate Action Tracker (CAT) през септември.
„Азербайджан е сред малката група държави, които са отслабили климатичните си цели, а страната удвоява добива на изкопаеми горива“, казаха анализаторите на CAT.
Азербайджан и Socar също бяха обвинени в нарушения на човешките права, се казва в доклада. Авторите казаха, че победата над климатичната криза изисква гражданското общество да има свобода на словото и защитени човешки права.
„Като се има предвид централната роля на Socar в икономиката на Азербайджан и близките връзки на компанията с политическия елит на страната, влиянието ѝ със сигурност ще се усети по време на преговорите за климата в Баку. Докато се подготвяме за COP29, не можем да не се запитаме: поставихме ли лисицата да отговаря за кокошарника“, заяви Регине Рихтер от германската неправителствена организация Urgewald, водещ автор на доклада.
„Дар от Бога“
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви на конференция за климата през април:
„Наличието на залежи на нефт и газ не е наша вина. Това е дар от Бога.”
Алиев назначава управителния съвет на Socar и беше вицепрезидент на Socar, докато не наследи баща си като президент на страната през 2003 г. Министърът на екологията и природните ресурси на Азербайджан Мухтар Бабаев ще ръководи COP29. Преди това той е работил за Socar в продължение на 26 години до 2018 г. Ровшан Наджаф, президентът на Socar, е част от организационния комитет на COP29.
Говорител на COP29, отговаряйки във връзка с производството на газ и енергийния преход в Азербайджан, заяви:
„Азербайджан инвестира в газов капацитет в отговор на европейско искане за увеличаване на доставките след прекъсването на доставките от Русия. Това е в съответствие с глобалния преглед на ООН, който се съгласи с необходимостта да се гарантира, че енергийният преход е справедлив и организиран. Глобалният преглед заключи, че светът не е на път да спре глобалното затопляне и че са необходими спешни и дълбоки намаления на емисиите на парникови газове. Колкото до Азербайджан – страната интензивно развива изобилните си слънчеви и вятърни ресурси като част от ангажимента си да стане водещ доставчик на зелена енергия“.
Новият доклад, изготвен от Urgewald и CEE Bankwatch, установи, че Азербайджан ще увеличи производството си на газ с една трета през следващото десетилетие, като компаниите за изкопаеми горива прогнозират да похарчат 41,4 милиарда долара за газовите находища в страната. Само Socar е похарчила почти 300 милиона долара за проучване на нови находища на нефт и газ между 2022 г. и 2024 г., според доклада.
Анализът се основава на данни от Rystad Energy, водещият доставчик в индустрията. Той включва текущо производство на газ, нови ресурси, одобрени за разработка, и други известни ресурси. Изгарянето на очакваното производство на газ ще произведе около 780 милиона тона CO2, повече от два пъти повече от годишните емисии на Обединеното кралство.
Socar работи с някои от най-големите световни компании за изкопаеми горива, включително BP, TotalEnergies, руския петролен гигант Tatneft и държавната петролна компания Adnoc на Обединените арабски емирства.
Socar също така получава значителна финансова подкрепа от големи международни институции, възлизаща на общо 6,8 милиарда долара под формата на заеми и застраховки между 2021 г. и 2023 г., според проучване на коалицията Banking on Climate Chaos.
Конфликт на интереси
„От решаващо значение е тези, които са домакини на преговорите COP29, да са истински лидери в областта на климата, а не тези, които имат личен интерес да държат света прикрепен към изкопаемите горива“, се казва в доклада.
Докладът също така подчерта обвиненията в нарушения на човешките права и корупция в Азербайджан. Европейският съд по правата на човека установи, че страната е нарушила Европейската конвенция за правата на човека 263 пъти от 2001 г. насам, включително три случая на изтезания и 30 случая на нечовешко и унизително отношение.
Freedom House класира Азербайджан сред най-малко свободните страни в света по отношение на политически права, независими медии и граждански свободи, след Русия и Беларус. Transparency International оцени Азербайджан като втората най-лоша държава за корупция в публичния сектор в Източна Европа и Централна Азия през 2022 г.
Socar също беше обвинен в нарушения на човешките права от базираната в Азербайджан Организация за защита на правата на петролните работници, която цитира нарушения, свързани със здравето и безопасността, както и със замърсяване на околната среда.