2024 г. беше изключително неблагоприятна година за тропическите гори на Амазонка, с ширещи се горски пожари и екстремна суша, опустошаващи големи части от биома, който е основен елемент в противодействието на изменението на климата, предава Евронюз. Затоплящият се климат води до продължителни суши, които от своя страна подхранват горските пожари. Всъщност изминалата 2024 г. беше най-лошата година за пожари в региона от 2005 г. насам. Съществуват подозрения, че някои пожари са били предизвикани нарочно за по-лесно разчистване на земя за отглеждане на добитък.
Пожарите и сушите в Амазония са индикатори за повратна точка
Амазонка е два пъти по-голяма от Индия и се простира в осем държави и една територия, съхранявайки огромни количества въглероден диоксид, които иначе биха затоплили планетата. В басейна се намира около 20% от прясната вода в света, а също и удивително биоразнообразие, включително 16 000 известни дървесни вида. Но правителствата в исторически план са го разглеждали като област, която трябва да бъде експлоатирана, без да обръщат внимание на устойчивостта или правата на коренното население. Според експерти експлоатацията от отделни лица и организираната престъпност нарастват с тревожни темпове.
„Пожарите и сушата, изпитани през 2024 г. в тропическите гори на Амазонка, може да са зловещи индикатори, че достигаме екологична повратна точка. Възможността на човечеството да обърне тази тенденция се свива, но все още е отворена“, казва Андрю Милър, директор в Amazon Watch, организация, която работи за защита на тропическите гори.
Презп2024 г. обаче имаше и позитивни моменти. Нивото на загуба на гори в Амазонка спадна както в Бразилия, така и в Колумбия. И нациите, които се събраха на годишната конференция на ООН за биоразнообразието, се съгласиха да дадат по-голяма гласност на коренното население при решенията за опазване на природата.
„Ако наистина искаме тропическите гори на Амазонка да избегнат повратната точка, коренното население ще бъде определящ фактор“, смята Милър.
Ел Ниньо и незаконните икономики водят до обезлесяването на Амазонка
Загубата на гори в бразилската Амазонка – дом на най-голямата част от тази тропическа гора – е спаднала с 30,6% в сравнение с предходната година, най-ниското ниво на унищожаване от девет години. Подобрението при левия президент Луис Инасио Лула да Силва контрастира с обезлесяването, което достигна 15-годишен връх при предшественика на Лула. Крайнодесният бивш лидер Жаир Болсонаро даде приоритет на разширяването на агробизнеса пред опазването на горите и отслаби агенциите за опазване на околната среда.
През юли Колумбия отчете исторически ниски нива на обезлесяване през 2023 г., водени от спад в унищожаването на околната среда. Министърът на околната среда на страната Сузана Мухамад предупреди, че цифрите за 2024 г. може да не са толкова обещаващи, тъй като значително нарастване на обезлесяването вече бе регистрирано през юли поради сухото време, причинено от Ел Ниньо – метеорологичен феномен, който затопля централната част на Тихия океан. Незаконните икономики също продължават да стимулират обезлесяването в страната.
„Невъзможно е да се пренебрегне заплахата, представлявана от организираната престъпност и контролираните от нея икономики за опазването на Амазония. Нелегалният добив на злато се разраства бързо, воден от растящите глобални цени, а приходите от незаконните икономики често надхвърлят държавните бюджети, отпуснати за борба с тях“, казва Брам Ебус, консултант на Crisis Group в Латинска Америка.
В Бразилия големи участъци от тропическите гори бяха покрити с дим през август от пожари, бушуващи в Амазонка, саваната Серадо, влажната зона Пантанал и щата Сао Пауло. Горските пожари традиционно се използват за обезлесяване и управление на пасища и тези предизвикани от човека пламъци до голяма степен са отговорни за разпалването им.
Повратна точка
За втора година река Амазонка падна до отчайващи нива, което накара някои страни да обявят извънредно положение и да раздадат храна и вода на борещите се жители. Ситуацията беше най-критична в Бразилия, където един от основните притоци на река Амазонка падна до най-ниското си ниво, регистрирано някога. Сезар Ипенза, екологичен адвокат, който живее в сърцето на перуанската Амазония, казва, че вярва, че хората все повече осъзнават фундаменталната роля на Амазонка „за оцеляването на обществото като цяло“. Подобно на Милър, той също се тревожи за достигането на повратна точка на унищожението на Амазонка.
„Горските пожари се превърнаха в постоянна заплаха, особено през летните месеци, и изискват специално внимание от страна на властите, които не знаят как да се справят с тях или да реагират на тях“, каза Ипенза.