05.10.2024

Държавите-членки на ЕС одобриха допълнителните мита върху китайските електромобили

Държавите-членки не успяха да блокират предложените от Европейската комисия тарифи за произведените в Китай електрически превозни средства, проправяйки пътя за окончателно налагане на митата до края на този месец, предава Euractiv.

Гласуването означава, че Комисията ще може да въведе тарифи до 35,3% за китайските производители на автомобили, включително BYD, Geely и SAIC. Митата ще бъдат в допълнение към стандартния 10% налог за автомобили в ЕС и трябва да бъдат наложени до 30 октомври като закон, според Европейската комисия.

Десет страни от ЕС гласуваха в подкрепа на митата и само пет гласуваха против. 12 страни членки се въздържаха.

„Квалифицирано мнозинство“ от 15 държави-членки, представляващи 65% от населението на ЕС, трябваше да гласува против митата, за да предотврати налагането им за период от пет години.

При необвързващо съвещателно гласуване, проведено през юли, четири държави от ЕС гласуваха против митата, а 11 се въздържаха.

Германия, най-гъсто населената държава в съюза, гласува против митата, след като се сблъска със силен натиск от мощните си лобистки групи и профсъюзи на производителите на автомобили. Страната се въздържа при гласуването през юли.

Швеция, чийто водещ автомобилен производител Volvo е собственост на Geely, също се въздържа, докато Франция, Италия и Полша гласуваха в подкрепа – както направиха всички през юли.

Гласуването първоначално трябваше да се проведе на 25 септември, но беше отложено, за да позволи на китайските и европейските служители да търсят решение чрез преговори, при което китайските автомобилни производители обещаха да продават своите автомобили на минимална цена, за да избегнат митата.

Представители на ЕС многократно са казвали, че решение на спора чрез преговори все още е възможно дори след 30 октомври.

Икономическа война ЕС – Китай

Антисубсидийно разследване на Китай от страна н ЕК беше обявено в речта на председателя Урсула фон дер Лайен за състоянието на Съюза през септември миналата година и официално стартира през октомври 2023 г.

Това предизвика ответни разследвания от страна на Пекин за вноса на европейско бренди, свинско месо и млечни продукти.

Много анализатори очакват гласуването да накара Пекин да въведе мита върху много от гореспоменатите продукти през следващите седмици или дори дни.

В изявление, публикувано след гласуването, Комисията заяви:

„ЕС и Китай продължават да работят усилено, за да проучат алтернативно решение, което би трябвало да бъде приложимо, напълно съвместимо със СТО и адекватно за справяне с вредното субсидиране, установено от разследването на Комисията.”