22.11.2024

Евгений Иванов на международен форум “Бизнес и гражданско общество”: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

10 български и международни работодателски и бизнес асоциации и 10 български и международни граждански организации се събраха на международен форум „Бизнес и гражданско общество: Партньори за по-добра среда“ в София Тех Парк на 21 ноември.

Тема на фокус бе как съвместните усилия на бизнеса и гражданското общество в България могат да допринесат за създаването на по-добра и устойчива обществено-икономическа среда. Повод за този форум са опитите за подкопаване на работата на гражданското общество и бизнеса чрез законодателни инициативи, които противоречат на международни и български правни норми, посягат на основни свободи, налагат унижаващи етикети и биха ограничили свободното движение на капитали и услуги.

Съорганизатори са: Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ); Асоциация на банките в България; Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии (АИБЕСТ); Американска търговска камара; Българо-швейцарска търговска камара; Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране; Българската предприемаческа асоциация – BESCO; Български форум на бизнес лидерите; Германо-българска индустриална търговска камара; Съвет на жените в бизнеса в България; Български дарителски форум; Български център за нестопанско право; Европейска асоциация на благотворителните организации (Philea); Национален младежки форум; Фондация „Америка за България“; Фондация „Герои на времето“; Фондация „Заедно в час“; Фондация „Софийска платформа“; Фондация „Фридрих Науман“; Форум гражданско участие.

Събитието откри Евгений Иванов, главен изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), с думите, че „не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени“. Представителят на КРИБ подчерта, че желанието на членовете им е да работят и развиват стопанската инициатива, включително чрез привличане на чуждестранни инвестиционни  партньори, свободно, без страх от репресии и ограничения, в съответствие с Конституцията и законите на страната. „Заедно сме по-силни и не трябва да мълчим, защото ако днес дойдат за нас и вие си мълчите, утре ще дойдат и за вас. При новото внасяне на законопроекта вече се говори за операция чисти ръце, за разправа. Тепърва пред нас стоят големи предизвикателства. Битката за България се води в момента. Войната е в много напреднала фаза – петата колона е тука, цялата хибридна мощ е изправена срещу нас. Нека да бъдем заедно, за да достигнем точката, от която няма връщане назад“, каза той.

Нанси Шилър, президент на Фондация „Америка за България“, като представител на една от чуждестранните дарителски организации в страната подчертa, че aко бъде приет един такъв закон, ще има въздействие върху цялото общество – независимо дали става дума за бизнес, преподаватели, медицински специалисти, доброволци или студенти. Тя допълни, че „трудно е да се повярва, че 35 години по-късно съществува заплаха вратите и границите отново да могат бъдат затворени, а възможностите ще бъдат ограничени“. За пример посочи Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет, koйто има дарения от Google, бившата VMWare, Amazon Web Services и Фондация „Америка за България“, както и от други чуждестранни дарители. „Тази гордост на България може да бъде определена като чуждестранен агент заедно с нейните международни и местни студенти и изследователи“, каза Нанси Шилър.

Сирпа Раутио, директор на Агенцията на Европейския съюз за основни права (FRA) се включи с видео обръщение. “Гражданското общество играе решаваща роля в нашите общества – роля, която често се омаловажава“. Тя поясни, че те са гарант за правата на гражданите и критичен глас и подкрепа, когато има проблеми. „Ние следим със загриженост ситуацията в България“ допълни тя във връзка със средата в България.

Тенко Николов, главен изпълнителен директор на българската компания SiteGround също се присъедини към призива на Евгений Иванов и подчерта, че „трябва да заемем страна, мълчанието не е опция“.

Експерти от бизнес и граждански организации от Грузия, Полша, Русия, Унгария и България споделиха опита на техните държави във връзка с подобен тип законодателни инициативи.

Кирил Коротеев, правозащитен адвокат от Русия, подчерта колко е важно, че бизнесът в България се присъединява към гражданското общество, осъзнавайки какво въздействие би имал един такъв законопроект. Нещо, което в Русия не се е случило.

Акцентът в изказването на Джордж Уелтън, изпълнителен директор, Американска търговска камара в Грузия, бе върху негативното въздействие върху бизнес и чуждестранни инвестиции в Грузия и европейското развитие на страната в резултат на скорошната законодателна инициативи от този тип.

Зорница Русинова, председател на Икономически и социален съвет на България (ИСС), който обединява представители на гражданския и стопанския сектор в страната подчерта, че „няма как в такива моменти, когато говорим за такъв тип законодателство да не се сещам за книгата на Джордж Оруел „1984““. Позицията на ИСС изтъква, че този законопроект атакува основните демократични ценности в България, като ограничава конституционните права на личността и свободното развитие на човека и на гражданското общество. Прилагането на подобен закон би довело до практическо блокиране на дейността на институциите, би възпрепятствал свободното изразяване на волята на гражданите и икономическите субекти. Такива мерки имат негативно въздействие върху всички сфери на живота, включително политическото и гражданското участие, защитата на правата на човека, както и върху културата, образованието и бизнеса, университети, други, и техните служители, членове на управителните съвети, дарители и др.

Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка, председател на УС на Асоциация на българските банки, обобщи от името на бизнеса, че „На този форум и на следващи подобни ние трябва да направим така, че да бъдем чути. Да бъдем обединени – бизнес и неправителствени организации, така че никога в нашата страна подобни закони да не съществуват. Като държава сме извървели твърде дълъг път, за да бъдем обречени сега и това е абсолютно неприемливо“.

Повече за събитието и позиции по темата може да намерите тук: https://civicspacebg.com