В Прага се проведе 17-ият Европейски форум за ядрена енергетика, на който присъстваха експерти и политически лидери от цяла Европа. Фокусът на конференцията беше насочен към ролята на ядрената енергия за енергийната сигурност в ЕС и ролята на сектора за бъдещата реиндустриализация на Европа. Участие взеха високопоставени политици, ключови представители на европейските институции, ядрената индустрия, регулаторите и експерти от академичните, научните и търговските организации.
България бе представена от евродепутата Цветелина Пенкова, която е първата жена президент на Европейския енергиен форум и първи заместник-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент. Форумът беше открит с послания от Петър Фиала, министър-председателя на Чехия, Робърт Фицо, министър-председател на Словакия и Мартин Дворак, министъра на европейските въпроси на Чехия.
„Европейският съюз пое твърде сляпо по амбициозния път да се превърне в глобален лидер в климатичния преход. Разчиташе единствено на възобновяеми източници, но те не са достатъчни. Ядрената енергетика трябва да бъде основният базов енергиен източник в ЕС, защото само тя гарантира ниски и предвидими цени на електроенергия за домакинствата и индустрията. Европа все още има най-добрите специалисти, за да се развиват европейски технологии“, изтъкна в хода на дискусията Цветелина Пенкова.
Самостоятелно производство
Във връзка с индустриалния подем на ЕС и необходимостта от нови производства Пенкова допълни, че Европа може да произвежда самостоятелно всички компоненти за поддържане и изграждане на ядрените централи, гарантирайки си пълна независимост.
„Това открива нови производства, нови работни места и стимулира научно-развойната дейност“, завърши евродепутатът.
В края на предходния мандат на Европейския парламент Пенкова, съвместно с представители на българската индустрия и енергетика, организира голяма конференция в Европейския парламент, където бяха изведени ключовите приоритети за следващите години. Един от тях бе необходимостта от засилване на конкурентоспособността чрез гарантиране на ниски цени на електроенергия за индустрията и инвестиции в европейски технологии, европейски експерти и европейски суровини. Същото послание беше изтъкнато и в публикувания доклад на Марио Драги за връщане на конкурентоспособността на европейската икономика.
Изключително амбициозни цели
По отношение на поставените цели на ЕС за 2040 г. българският евродепутат изтъкна, че те са „изключително амбициозни“ и допълни:
„През предходния мандат постигнахме много, затова в настоящия ще надграждаме. През 2020 г. първата голяма битка, която спечелихме, беше признаването на ядрената енергетика за зелена и устойчива. В Европейския парламент създадохме Група за подкрепа на ядрения сектор, която ще продължи да функционира и в настоящия мандат. С Регламента за реиндустриализация положихме основите на бъдещи инвестиции в ядрени технологии в Европа, защото секторът беше признат за стратегически. Надявам се, че в настоящия мандат на европейските институции ще имаме ново мнозинство с политическата воля, за да започнем да мислим за стратегическо европейско финансиране за ядрения сектор“.