11.01.2025

Еврокомисарят по климата притеснен от ефекта „Тръмп“

На глобалните усилия за справяне с изменението на климата ще бъде нанесен сериозен удар, ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп отново изтегли страната от Парижкото споразумение, предупреди ръководителят на ЕС по политиката за изменението на климата Вопке Хукстра. Преходният екип на Тръмп е подготвил изпълнителни заповеди за оттегляне на Съединените щати – в момента вторият най-голям замърсител в света след Китай – от основния глобален договор за изменението на климата.

„Ако това се случи, това би било сериозен удар за международната климатична дипломация. Второ излизане на САЩ от Парижкото споразумение ще изисква други страни да удвоят дипломацията за климата. Но няма алтернатива, която да гарантира, че в крайна сметка всички страни ще се включат, защото изменението на климата е безразборно. Това наистина е проблем, който светът трябва да реши заедно“, заяви Хукстра пред Ройтерс.

Парижкото споразумение е в центъра на преговорите на ООН за климата, в които близо 200 държави обсъждат стъпки за ограничаване на емисиите и финансиране за плащане на тези усилия. САЩ изиграха централна роля в преговорите, включително като работят с Китай – най-големият замърсител в света и втората по големина икономика – за полагане на основите за скорошни глобални споразумения за климата.

В момента обаче се очаква обрат при Доналд Тръмп, който се завръща в Белия дом на 20 януари. Той нарече изменението на климата измама и вече изтегли САЩ от Парижкото споразумение по време на първия си мандат от 2017 г. до 2021 г. Миналия месец той предупреди ЕС, че трябва да купува повече петрол и газ от САЩ или да се сблъска с повишени мита. Хукстра каза, че ЕС ще се ангажира конструктивно с новата администрация на САЩ по въпроси, включително изменението на климата. Той добави, че Европейската комисията контактува със САЩ в целия политически спектър, включително на нефедерално ниво.

„Да се ​​уверим, че нашите американски приятели, доколкото е възможно, действително остават на борда и работят по това заедно с нас, е очевидно нещо, към което ще се стремя“, допълни комисаря.

План за климата

Но дори когато Брюксел е изправен пред натиск да засили своето лидерство в областта на климата, за да запълни потенциалния вакуум при липсата на САЩ, ЕС ще пропусне крайния срок през февруари, в който всички страни да изпратят нови национални планове за климата на ООН. Напускащата администрация на Джо Байдън вече публикува приноса на САЩ.

Според Хукстра времето на политическия цикъл на ЕС не съответства на крайния срок на ООН. Той заяви също, че Европа ще има готов план за климата до 2035 г. до тазгодишната среща на върха на ООН за климата през ноември в Белем, Бразилия.

„Важното нещо тук е да сме сигурни, че имаме амбициозен брой, преди да влезем в Белем. Мога да ви обещая, че ще имаме“, завършва Хукстра.