Въпреки нарастващия натиск от правителства, търговски партньори и консервативни евродепутати, Европейската комисия настоя, че остава фокусирана върху подготовката за забрана от следващата година върху вноса на стоки, които може да са свързани с унищожаването на гори извън ЕС, съобщава Евронюз.
През последните месеци се наблюдават поредица от призиви за забавяне на прилагането на Регламента на ЕС за обезлесяването, чиито противници твърдят, че създава висока регулаторна тежест върху доставчиците на целеви продукти – сред които кафе, какао, говеждо, соя и палмово масло – и може да извади фирмите от бизнеса, както и да причини недостиг и повишаване на цените в страните от ЕС.
„Комисията продължава да работи много интензивно по подготовката за влизане в сила на закона. Освен това сме в непрекъснат контакт с много от нашите партньори в трети страни“, каза говорителят на ЕК Адалберт Янц пред репортери в Брюксел.
Но няколко от тези трети страни – по-специално САЩ и напоследък Бразилия – призоваха изпълнителната власт на ЕС да отложи регламента. Германският канцлер Олаф Шолц каза на 13 септември, че е лобирал пред председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен да забави прилагането на закона.
Дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) също настоява усилено за отлагане, а Австрия заяви по-рано тази година, че цели 20 държави-членки подкрепят забавянето на регламента.
Въпросът стана отново много актуален миналата седмица, когато председателят на парламентарната комисия по земеделие заяви, че е получил уверение от Фон дер Лайен, че предстои предложение за отсрочка.
Говорителят на Комисията избегна да потвърди дали се обмисля отлагане или не, заявявайки обаче, че изпълнителната власт на ЕС не е направила досега предложение за промяна на Регламента за обезлесяването.
Зелената сделка навлиза във фазата си на изпълнение
Евродепутатът Петер Лизе (Германия/ЕНП), който е координатор на политиката за околната среда на групата, заяви, че отлагането е необходимо, за да се даде време на ЕС и неговите търговски партньори да се подготвят за новия закон, който беше подкрепен миналата година от мнозинството от неговите колеги от групата на ЕНП – включително номинирания за комисар по земеделието Кристоф Хансен.
Германският депутат отхвърли предположението, че отлагането или промяната на наскоро приетите закони за околната среда (ЕНП също така иска да отмени забраната от 2035 г. за продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили) може да изпрати опасен сигнал, тъй като Зелената сделка на ЕС навлиза във фазата си на изпълнение при втория мандат на фон дер Лайен.
„Ако просто прокараме всичко, което беше договорено, без да преразглеждаме, когато има технически проблеми с внедряването, доверието в Зелената сделка ще бъде подкопано. Така че е по-добре да се приложи добър регламент за обезлесяването по-късно, отколкото слаб регламент сега“, обясни Лизе.