10.08.2024

Европейската пустош е застрашена от покачващите се температури

От пустините на Северна Африка до умерените зони на Северна Европа, мигриращите птици зависят от тези места за почивка, храна и места за размножаване. Но високите температури и продължителните горещи вълни причиняват необратими щети на тези деликатни екосистеми и птиците, които зависят от тях. Тази година 15% по-малко птици използват европейски опустели места за спиране.

Според BirdLife International и Европейската комисия видове като дървесната костенурка са особено засегнати, като се борят да оцелеят след дългите си миграции поради недостатъчно добри условия, възникнали при пристигането, пише euronews.com.

„Когато вземете предвид мигриращи видове, особено птици, те пътуват на огромни разстояния. Тези местообитания обаче стават твърде горещи както за мигриращите, така и за местните видове“, обяснява Нийл Листър от бреговете на Съфолк и Есекс и националния ландшафт на пустошта.

Настоящата гореща вълна в Европа е една от най-продължителните и интензивни в историята

Продължавайки повече от два месеца, температурите непрекъснато надвишават историческите средни стойности, като в някои области се наблюдават безпрецедентни върхове. Тази продължителна топлина е довела до значителен екологичен стрес, особено върху опустелите земи, които са критични места за спиране и места за размножаване на мигриращите птици. Такива земи има в Германия, Холандия, Дания, Испания, Франция и Обединеното кралство и те се характеризират с пирен, треви, растящи в песъчливи, кисели почви.

През последното десетилетие пустите земи в цяла Европа са изправени пред значителна деградация. Между 2000 г. и 2018 г. степента на пустините и храстите е намаляла с 1,2%, главно поради залесяване, пожари и разрастване на градовете, влошени от глобалното затопляне, според Европейската агенция за околната среда.

В северозападната част на Испания повече от 7000 хектара европейски сухи опустели земи са били загубени между 2003 г. и 2011 г., което представлява намаление от 20,3%, според MDPI.

Кои са най-засегнатите места?

Опазването на екосистемите е от жизненоважно значение не само за опазване на биоразнообразието, но и за поддържане на екологичния баланс, който поддържа живота. Тъй като изменението на климата продължава да оказва влияние върху тези региони, запазването на тези критични места за почивка и поддържаното от тях биоразнообразие остава ключов фокус за природозащитниците в цяла Европа.

На полуостров Ютландия в Дания пустите места служат като жизненоважни за спиране и за размножаване на множество видове птици. Продължаващото повишаване на температурата доведе до значителни промени в местообитанията, което затруднява птиците да намерят подходяща храна и подслон.

Холандската пустош също е изправена пред подобен натиск, като повишените температури водят до промяна в състава на растителните видове и намаляване на популациите на насекоми, основни източници на храна за мигриращите птици.

Френските опустели земи също са под заплаха, изпитвайки подобен натиск от покачващите се температури и деградацията на местообитанията, засягащи местните и мигриращите видове птици, според Research and Innovation.

Тези земи са жизненоважни въглеродни поглътители

Не само птиците страдат, когато пустите земи са повредени. Те също са критични поглътители на въглерод, помагащи за смекчаване на изменението на климата чрез абсорбиране и съхранение на въглероден диоксид. Те поддържат широк спектър от биоразнообразие, включително редки и застрашени видове.

Плътните коренови системи на растенията от пустинята предотвратяват ерозията на почвата, поддържат качеството на водата и регулират водния поток, намалявайки риска от наводнения по време на обилни валежи и поддържайки стабилно водоснабдяване по време на периоди на засушаване.