Преди около пет години BP стартира амбициозен план да се трансформира от петролна компания в бизнес, фокусиран върху нисковъглеродна енергия. Сега британската компания се опитва да се върне към корените си на голям петролен и газов играч, за да се справи с конкурентите си, да съживи цената на акциите си и да разсее опасенията на инвеститорите относно бъдещи печалби. Конкурентите Shell и държавно контролираният от Норвегия Equinor също намаляват плановете за енергиен преход, изложени по-рано това десетилетие, съобщава reuters.com.
Тяхната промяна на посоката отразява две основни тенденции – енергийния шок от инвазията на Русия в Украйна и спад в рентабилността на много проекти за възобновяеми енергийни източници, особено офшорна вятърна енергия, поради нарастващи разходи, проблеми с веригата за доставки и технически проблеми.
BP забави нисковъглеродните операции
Изпълнителният директор на BP Мъри Очинклос планира да инвестира милиарди в нови петролни и газови разработки, включително в крайбрежието на Персийския залив и Близкия изток, като част от стремежа си да подобри производителността и да увеличи възвръщаемостта.
BP също забави нисковъглеродните операции, като спря 18 потенциални водородни проекта в ранен етап и обяви планове за продажба на вятърни и слънчеви дейности. Наскоро компанията съкрати своя водороден екип в Лондон с до 40 служители, което е повече от половината, отбелязва Ройтерс.
На онлайн среща в началото на октомври Очинклос каза, че BP ще може да развие ново производство на нефт и газ в обратна посока на стратегията на предшественика си Бърнард Лууни за изграждане на активи за възобновяема енергия, намаляване на емисиите и бавно намаляване на целите за добив на нефт и газ.
Shell намали целта за спад на въглеродните емисии до 2030 г.
Изпълнителният директор на Shell Ваел Саван обеща да предприеме безмилостен подход, за да подобри представянето и възвръщаемостта и да преодолее нарастващата разлика в оценката с по-големите американски конкуренти Exxon Mobil и Chevron.
Компанията намали нисковъглеродните операции, включително плаващи офшорни вятърни и водородни проекти, оттегли се от европейския и китайския пазар на енергия, продаде рафинерии и отслаби целта за намаляване на въглеродните емисии до 2030 г.
Shell търси купувачи за Select Carbon, австралийска компания, която придоби през 2020 г. и която е специализирана в разработването на земеделски проекти, използвани за компенсиране на въглеродните емисии, казаха източници, близки до компанията, пред Reuters.
Equinor анализира нисковъглеродния си бизнес
Equinor, основният доставчик на природен газ в Европа от 2022 г., стартира преглед на нисковъглеродния си бизнес, наречен вътрешно REN Adjust, който включва бракуване на няколко проекта на ранен етап, за да се съсредоточи върху по-напреднали офшорни вятърни проекти.
„Целта е да засилим конкурентоспособността и да се конкурираме ефективно, когато индустрията се възстанови след текущия цикъл на спад”, обясниха от компанията пред Ройтерс.
Изоставили ли са петролните компании изцяло инвестициите в нисковъглеродна енергия?
Компаниите не са изоставили изцяло инвестициите в нисковъглеродна енергия. Ръководителите твърдят, че по-скоро се фокусират върху области като биогоривата, за които се чувстват уверени, че могат бързо да генерират печалба.
Shell, BP и Equinor също продължават да разработват някои офшорни вятърни проекти, които вече са в ход, и казват, че биха могли да инвестират допълнително, ако възвръщаемостта е конкурентна. Те също така разработват водородни проекти, които да използват най-вече за намаляване на въглеродния отпечатък от техните рафиниращи операции.
Френската TotalEnergies непрекъснато инвестира в нисковъглеродни емисии и силно изпреварва капацитета на Shell и BP за възобновяеми енергийни източници.
Забавянето на плановете на компаниите за енергиен преход съвпада с предупрежденията, че светът е готов да пропусне подкрепената от ООН цел за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий до края на века, което е необходимо, за да се избегне катастрофалното въздействие на изменението на климата.
“Това означава, че компаниите вероятно ще пропуснат или ще трябва да преразгледат целите за намаляване на емисиите”, казва анализаторът на Accela Research Рохан Боуотър.
И докато ръководителите на индустрията се съсредоточават върху увеличаването на възвръщаемостта в краткосрочен план, като харчат повече за нефт и газ, перспективите за потреблението на изкопаеми горива са все по-несигурни.
Международната агенция по енергетика заяви миналия месец, че очаква глобалното търсене на петрол да достигне своя връх до края на десетилетието, тъй като продажбите на електрически превозни средства растат.