Това лято беше най-топлото, регистрирано в Европа, но не за всички. Това показват данните на европейската служба за климата Коперник.
Температурите в части от Северозападна Европа, включително Исландия и Ирландия, бяха по-хладни от средното. Северните и западните райони на Обединеното кралство също отбелязаха температури под средните и като цяло страната преживя най-хладното лято от 2015 г. насам.
В ярък контраст други части на континента видяха значителни периоди на екстремни горещини през сезона.
През юни например Италия и Турция бяха засегнати от горещи вълни с температури, достигащи 40C на много места.
Юли донесе високи температури в Италия, Гърция и България, а август донесе подобни условия в голяма част от Югоизточна Европа, включително Португалия и Испания.
Като цяло Югоизточна Европа и Скандинавия преживяха най-горещите си лета в историята. По-специално в Югоизточна Европа имаше до 60 процента повече топли дни от средното.
Европа е най-бързо затоплящият се континент в света, като температурите се повишават около два пъти по-високо от средното за света.
От Коперник казват, че общите температури на сушата на континента между юни и август са били с 1,54C по-високи от средните за периода 1991-2020 г. Това надвишава с 0,2C предишния рекорд, поставен през 2022 г.
Рекорден брой дни на топлинен стрес
„Европа видя най-топлото си лято в историята през 2024 г. Екстремните температури в региони като Югоизточна Европа влияят върху благосъстоянието на европейците, тъй като гражданите в този регион изпитват повече топлинен стрес от всякога“, казва Саманта Бърджис, заместник-директор на C3S.
Топлинният стрес е индикатор за това как различните топлинни условия влияят на човешкото тяло. Той взема предвид фактори като скорост на вятъра и влажност, за да измери как всъщност се усещат температурите.
Югоизточна Европа преживя 66 дни на силен топлинен стрес през лятото на 2024 г. Това означава, че възприеманите температури са били 32C или повече.
Това е най-големият регистриран брой дни на топлинен стрес за региона, като освен това е отчетена и голяма разлика със средния брой дни със силен топлинен стрес за летния сезон, който е около 29.
Някои части на Испания и Турция дори претърпяха екстремен топлинен стрес, което означава, че температурите се усещат като 46C или повече – ниво, което е опасно за човешкото здраве.
Топлинният стрес убива най-малко 175 000 души всяка година в цяла Европа, според оценки на Световната здравна организация (СЗО) от по-рано тази година. Установено е, че това е водещата причина за смърт, свързана с климата в региона.
Ярък контраст и при валежите
Рязък контраст бе отбелязан и при валежите в различните региони на Европа. По-голямата част от континента отбеляза под средния брой влажни дни.
Но някои региони, включително северно Обединено кралство, Скандинавия и балтийските страни, отбелязаха до 20 повече влажни дни от средното.
Въпреки че 35 процента от европейските реки бяха със значително или изключително ниско ниво, особено в югоизточната част, в голяма част от Централна Европа нивото на речните потоци бе необичайно високо за това време на годината.