Водата е критичен компонент за всяка една индустрия, независимо дали пряко или непряко – чрез използването ѝ за охлаждане, затопляне, транспорт или селско стопанство.
Глобалният доклад за водата на CDP за 2023 г. разкрива, че една от всеки пет компании са идентифицирали рискове, свързани с водата, във веригите си за доставки, които биха могли значително да повлияят на бизнеса им.
С 3163 компании, участващи в изследването, докладът подчертава важността на проактивното управление на водата във всички сектори, пише esgnews.com.
Какво показва анализът?
- 623 компании са деклариралиа, че общо 77 милиарда долара са под заплаха поради свързани с водата рискове във веригата за доставки. Това подчертава нарастващата уязвимост на предприятията, тъй като глобалната водна криза се засилва.
- 50% от купувачите вече ангажират своите доставчици по въпроси, свързани с водата, като се фокусират върху изискванията за обществени поръчки, събирането на данни и сътрудничеството за иновации. Тези компании са по-склонни да постигнат устойчивост на веригата за доставки и финансови ползи.
- Компаниите, които интегрират доставчици в своите оценки на риска, са седем пъти по-склонни да докладват рискове по веригата на доставки, което показва необходимостта от по-широко възприемане на такива практики от индустрията.
Цели за водата
Карин Смит Ихеначо, главен служител по управление и съответствие в Norges Bank Investment Management, подчерта взаимосвързания характер на водните ресурси и рисковете, породени от недостига на вода, замърсяването и наводненията.
„Ние оценяваме как компаниите управляват своите рискове и възможности, свързани с водата, и използваме тази информация, за да информираме нашата компания за ангажираност, гласуване, управление на риска и инвестиционни решения“, каза тя, подчертавайки необходимостта от цялостно корпоративно управление на водите.
118 компании, включително Coca-Cola, L’Oréal и Kao Corporation, са поставили цели за водата в рамките на своите политики за възнаграждения на ръководните кадри, стимулирайки смислени действия във веригите за доставки. Тези финансови стимули са от съществено значение за насърчаване на отговорното стопанисване на водата и смекчаване на рисковете, свързани с водата.
Хенк Овинк, изпълнителен директор на Глобалната комисия по икономика на водата, посочи тревожния спад в наличието на прясна вода.
„Трябва да се обединим, за да обърнем курса, като възстановим, защитим и поддържаме глобалния хидрологичен цикъл“, призова той, подчертавайки необходимостта от системни промени, за да се осигури устойчиво водно бъдеще.
2023 г. беше обявена за най-горещата година в историята, което ускори глобалния воден цикъл и доведе до по-чести и тежки суши и наводнения. Това наруши функционирането на индустриите и веригите за доставки по целия свят – от спирането на корабоплаването по река Рейн до недостига на полупроводници в Тайван поради недостига на вода.
По-строго регулиране и задължително оповестяване на рисковете, свързани с водата
Тъй като изменението на климата изостря рисковете за водата, необходимостта от всеобхватно управление и устойчиви практики никога не е била по-критична. Глобалната комисия по икономика на водата настоява за трансформиращи действия сред корпорациите и регулаторите, като се застъпва за стандартизирани разпоредби, интегрирано отчитане и нови показатели за оценка на рисковете, свързани с водата.
Глобалният доклад за водата на CDP призовава за по-строго регулиране и задължително оповестяване, за да се гарантира, че компаниите предприемат значителни стъпки към сигурността на водата. Като най-големият световен потребител на сладководни ресурси, частният сектор трябва да води в справянето с предизвикателствата, свързани с водата. Необходими са незабавни и съгласувани усилия за защита на икономиката и околната среда от ескалиращи водни кризи.
„Освен възможните ползи за бизнеса, тези усилия помагат на респондентите да намалят до минимум своите собствени въздействия върху водата, заедно с тези на техните доставчици, което може да има положителни последици за общностите и екосистемите. Пътят към сигурно по отношение на водата бъдеще изисква проактивно ангажиране, сътрудничество и ангажираност към устойчиви практики във всички индустрии“, казва в заключение Карин Смит Ихеначо.