20.10.2024

Експертите по риска определят изменението на климата като най-голяма тревога

Ново изследване, публикувано от застрахователната корпорация Axa, разкри, че изменението на климата продължава да бъде водещата грижа както за населението, така и за експертите по риска, предава Евронюз.

Компанията анкетира около 23 000 души по целия свят – 3 000 експерти по риска и 20 000 членове на обществеността – за да разбере кои „бъдещи рискове“ смятат за най-тревожни. 2024 г. е третата поредна година, в която климатичните промени оглавяват този списък.

Констатациите идват малко след като ураганите Милтън и Хелън опустошиха части от Съединените щати, като общо причиниха повече от 240 смъртни случая и милиарди финансови загуби. В същото време в южната част на Африка продължава суша, която води до по-висока бедност.

Експертите казват, че и в двата случая причината за екстремното време е изменението на климата.

Какво разкри проучването?

В изследването на Axa първите пет риска са климатът, геополитическата нестабилност, киберсигурността и рисковете, свързани с изкуствения интелект и големите масиви данни. Челната десетка се допълва от рискове, свързани с биоразнообразието и природните ресурси, рискове за енергийните системи, тероризъм, пандемии и инфекциозни заболявания и финансова стабилност.

63 процента от експертите и 45 процента от обществеността поставят рисковете, свързани с климата, в първите си петици – въпреки че процентът на хората, които го смятат за най-значим, варира от регион до регион.

Европейците класираха изменението на климата като неотложен възникващ риск от година на година най-високо от всички групи, като 67 процента от експертите и 49 процента от обществеността го поставиха сред първите пет.

В Съединените щати, за сравнение, тези цифри са съответно едва 43 процента и 38 процента, въпреки че климатът наистина излезе на първо място като най-тревожният бъдещ риск за респондентите от тази нация.

В световен мащаб климатът отново оглавява списъка с опасения, като единодушно е класиран като най-големият проблем за анкетираните в Африка, Южна и Централна Америка, Азиатско-тихоокеанския регион и Близкия изток.

Проучването също така подчертава как хората по целия свят все повече усещат въздействието на изменението на климата всеки ден от живота си.

То разкрива, че 77 процента от широката общественост сега казват, че се чувстват уязвими от изменението на климата и неговите ефекти във всекидневния им живот. Това е увеличение от  миналогодишното проучване (73%), което предполага, че е повод за бързо нарастващо безпокойство.

Разлики

Въпреки че Axa казва, че докладът подчертава „нарастващото съгласуване“ между експертите и обществеността относно най-значимите рискове, пред които е изправено обществото, като цяло изглежда има различия в мненията.

И двете групи се съгласиха, че изменението на климата е най-важното, но мислите им по нюансираните области на проблема се различават.

Обществеността постави замърсяването по-високо в класацията си от експертите, за които беше установено, че смятат проблемите, свързани с природните ресурси и риска от биологичното разнообразие, за по-важни.

Енергийните рискове предизвикват еднаква загриженост, като проблемът се нарежда на седмо място в двете групи.

Независимо от произхода на респондентите, Axa казва, че констатациите от тази година подчертават „нарастващото усещане за уязвимост“ към изменението на климата и други свързани рискове.

„Това проучване най-накрая показва рязко нарастване на преобладаващото чувство за глобална уязвимост, което е все по-осезаемо във всекидневието ни. Ефектите от изменението на климата вече присъстват постоянно в нашата околна среда, домовете ни и здравето ни. В същото време бързият прогрес на новите технологии поражда опасения за това как те ще допринесат за оформянето на нашия свят“, казва Томас Буберл, главен изпълнителен директор на Axa.

Какво могат да направят гражданите?

Ако сте загрижени за въздействието на изменението на климата върху собствения ви живот, има няколко стъпки, които можете да предприемете, за да облекчите безпокойството си.

Световните правителства се различават по значението, което придават на климатичната криза, така че винаги е добра идея да оказвате натиск върху тях и замърсяващите корпорации.

Грийнпийс предлага да се лобира сред политиците и да се оказва натиск върху корпорациите, като същевременно се насърчават другите да правят същото.

Можете да пишете на вашите местни представители, за да ги уведомите от какво вие или вашата общност се нуждаете, за да защитите климата за бъдещите поколения. Да се свържете с компании, за да ги насърчите да намалят своя въглероден отпечатък, също е добра идея.

Можете също така да организирате или да участвате в бойкоти или кампании. като пишете на вашите местни и национални представители и подписвате петиции, които се занимават с важни за вас въпроси.

Също така е важно да поемете лична отговорност за водене на начин на живот с по-ниски въглеродни емисии, помислете за дарения на НПО и благотворителни организации, които правят разликата. Разчитайте на организации и лица, които подкрепят и искат да участват в дейности, които информират, влияят и повишават осведомеността относно ефектите от глобалното затопляне.

В по-дългосрочен план може да помислите да използвате по-малко колата си и да използвате повече обществен транспорт или да ходите пеша или с велосипед до вашите дестинации. Ако можете да си го позволите, струва си да помислите и за закупуване на по-икономичен, хибриден или електрически автомобил.

По същия начин, колкото по-малко полети предприемате, толкова по-нисък ще бъде вашият въглероден отпечатък. В днешно време винаги се появяват нови пътувания с ниски емисии – защо не предпочетете пътуване с влак за следващата си почивка?

И накрая, преминаването към растителна диета или намаляването на консумацията на месо също е положителна стъпка, която можете да предприемете, за да помогнете на планетата и е по-лесно от всякога, особено като се има предвид, че ще бъдете в компанията на милиони европейци, които са направили това избор.