30.11.2024

ЕК обяви победителите в Европейските награди за зелени градове за 2026 г.

Европейската комисия обяви победителите в Европейските награди за зелени градове за 2026 г. в сряда. Гимараеш (Португалия) взе наградата „Европейска зелена столица“, а отличието „Европейски зелен лист“ за по-малки градове отиде при Агуеда (Португалия) и Вааса (Финландия).

Наградата в конкурса „Зелена столица на Европа за 2026 г.“ беше присъдена на Гимараеш заради ангажимента на града за постигане на непрекъснато подобрение по отношение на всички устойчиви предизвикателства и разработки, както и постигане на цялостни резултати във всичките седем области на управление на околната среда. Журито посочи, че Гимараеш успешно е превърнал устойчивостта в част от своята култура, като подкрепата е налична в целия спектър на общността – граждани, академични среди и частния сектор. Голямо впечатление направи и как градът свързва творчеството с науката и данните. Със своя искрен ентусиазъм, мотото „Град на една планета“ и силни връзки на национално и европейско ниво, Гимараеш може да вдъхнови други градове да запазят амбициите си и да продължат да се учат, подобряват и напредват към устойчиво бъдеще за всички. Журито похвали всички градове финалисти в „Зелената столица“ за техните изключителни постижения и отдаденост.

Победителите в надпреварата „Европейски зелен лист“ Агуеда и Вааса впечатлиха журито с уникалните си подходи за ангажиране на техните общности в зеления преход. Агуеда беше похвален за своя цялостен и структуриран подход към устойчивостта, с множество вдъхновяващи мерки за всички екологични области. Обширната стратегия на града за комуникация и участие се поддържа от онлайн табла за управление, достъпни за цялата общност. Журито също призна изкуството и културата като мощни движещи сили зад устойчивия преход. Като победител в „Европейски зелен лист“ Агуеда може да разчита на своите местни „Зелени посланици“ и да създаде и поддържа добри връзки, което му позволява да помага на други градове, както в Португалия, така и в Европа.

Другият град-победител, Вааса, беше похвален за смелата си амбиция да бъде въглеродно неутрален, използвайки своя разрастващ се енергиен сектор като инкубатор и двигател за системни устойчиви преходи. Журито похвали „северната енергийна столица“ за повишаването на осведомеността сред гражданите чрез енергийно образование от най-ранна възраст, благодарение на което устойчивостта се вкоренява в общността. Градът ще продължи да бъде витрина за използване на иновативни технологични решения, за да даде възможност и да направи своите граждани с още по-екологично самосъзнание.

Финансови награди

Гимараеш ще получи финансова награда от 600 000 евро. Наградата ще допринесе за действията на града, насочени към повишаване на неговата екологична устойчивост като Европейска зелена столица за 2026 г. Агуеда и Вааса ще получат финансова награда от €200 000.

Общо 21 града се състезаваха в това издание на наградите „Европейска зелена столица“ и „Зелен лист“. Международен панел от седем независими експерти по градска устойчивост оцени кандидатурите и избра седем града финалисти. Финалистите бяха оценени от международно жури, включващо представители на Европейската комисия, Европейския комитет на регионите, Европейската агенция за околна среда, Секретариата на Конвента на кметовете на ЕС за климата и енергията и Eurocities.

„Поздравявам градовете-лауреати Гимараеш, Агуеда и Вааса за ангажиментите им към амбициозни екологични цели и за това, че вдъхновяват другите. Наградите „Европейска зелена столица“ и „Европейски зелен лист“ са признание, но и отговорност. Градовете са ключови играчи в напредъка на зеления преход и аз приветствам непрекъснатия ангажимент на всички участници в насърчаването на чиста и здравословна околна среда, така че техните граждани да се радват на по-добро качество на живот“, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович.

Наградата за „Европейска зелена столица“ бе обявена през 2010 г. от Европейската комисия, за да насърчи градовете да станат по-зелени и чисти и по този начин да подобрят качеството на живот на своите граждани. Наградата отличава градове, които са се ангажирали с постигането на амбициозните цели на Европейската зелена сделка и по-специално на Плана за действие за нулево замърсяване, Плана за действие за кръгова икономика и Стратегията за биоразнообразие. Наградата „Зелен лист“ е създадена, за да признае екологичните усилия и постижения на по-малките градове (20 000–100 000 жители).